Tuco tuli ja meni, mutta kassitti Jipon ennätykset uusiksi
Jalkapalloseurojen ulkomaalaisvahvistusten hankkiminen on monesti arpapeliä. Jalkapallon Ykkösessä pelaava Joensuun Jippo onnistui viime kauden hankinnassaan kuitenkin lähes täydellisesti. Kamerunilainen Tuco pisti kuluvana kautena uusiksi Jipon kausikohtaisen maaliennätyksen.
Ariel Ngueukam alias Tuco valmistautui vielä viime lauantaina kotipeliin SJK:ta vastaan Joensuun Mehtimäellä tutuin rutiinein.
Huhuja 11 maalia tällä kaudella kassittaneen hyökkääjän mahdollisesta sopimuksesta FC Lahden kanssa oli liikkunut jo päivää aikaisemmin, mutta kysyttäessä tulevaisuudensuunnitelmista mies oli varsin salaperäinen.
- En voi kertoa niistä mitään, mutta nyt haluan pelata Jipossa ja pysyä Jipossa. Katsotaan mitä tapahtuu, mitä vain voi käydä, Tuco muotoili.
Kaksi päivää myöhemmin Tuco pisti kuitenkin Lahden kanssa nimen paperiin ja homma oli Jipon osalta sitä myöten selvä.
- Todella harmittaa ainakin itseäni. Mielelläänhän sitä peliä ja hänen pelaamistaan katsoo. Mutta nyt on sitten uusien haasteiden aika Lahdessa, kommentoi Jipon joukkueenjohtaja Jussi Harinen Tucon siirtoa.
Harisen harmistuksen todella ymmärtää, sillä Tuco oli monien mielestä Jipon seurahistorian paras pelaaja.
- Jos nyt ihan totta puhutaan niin kyllähän hän pelasi väärässä sarjassa, Harinen myöntää.
Lottopeliähän se aina on kun Afrikasta tuodaan, mutta nyt sattui ainakin Jipon kohdalla menemään seitsemän oikein.
Väärä mies videolla
Mielenkiintoinen yksityiskohta Tucon tapauksessa on se, että hänet värvättiin Joensuuhun eri kontaktien kautta osin netissä olleen videon perusteella.
Videolla kikkaillut mies ei kuitenkaan ollut Tuco, vaan joku toinen sillä suunnalla palloillut pelaaja.
- Lottopeliähän se aina on kun Afrikasta tuodaan, mutta nyt sattui ainakin Jipon kohdalla menemään seitsemän oikein, Harinen naurahtaa.
Tucon tarinaa voisikin itäsuomalaisittain verrata löyhästi Kuopion Palloseuran nigerialaishankinta Dickson Nwakaemeen, joka matkasi eri agenttien kautta liigaan muutama vuosi sitten.
Pelaajan kyvyistä ei tiedetty tuolloin vielä juuri mitään, mutta "Dicksonator" pelasi itsensä kuopiolaiskannattajien sydämiin heti ensimmäisessä veikkausliigapelissä.
Tucon matka jatkuu nyt samalle sarjatasolle ainakin täksi kaudeksi, sillä maanantaina solmittu sopimus kestää kauden loppuun saakka.
Tuoreimmat aiheesta: Pohjois-Karjala
Ilosaarirock houkuttelee porttien suojaan ilmaisella majoituksella
Joensuulainen rockfestivaali Ilosaarirock tarjoaa ilmaisen leirintäaluemaijoituksen heinäkuussa 1000:lle ensimmäiselle pohjoiskarjalaiselle nuorelle. Tempauksella tapahtuman järjestäjät haluavat rauhoittaa festivaaliporttien ulkopuolista elämää. Viranomaisten arvion mukaan Laululavan ympäristössä Linnunlahdella juhlii viikonloppuna jopa 5000-10 000 ihmistä.
Joensuun murhaoikeudenkäynti voi venyä ensi viikkoon
Pohjois-Karjalan käräjäoikeus käsittelee parhaillaan poikkeuksellista rikosvyyhtiä. Oikeus tarvitsee todennäköisesti lisäaikaa jutun käsittelyyn. Syytettynä on 12 henkilöä, ja rikosnimikkeistä vakavin on murha.
Käsintehty ruislimppu maistuu suomalaiselle
Perinteinen käsintehty ruislimppu voi olla hyvä bisnes. Esimerkkinä on nurmeslainen Porokylän leipomo, joka parhaillaan kaksinkertaistaa tilojaan. Leipomo myy noin kolme miljoonaa ruislimppua vuodessa ja uskoo määrän kasvavan edelleen.
Siviilipoliisi valvoo nyt ajotapaasi – "kiihdytykset ja kiilaamiset pyritään havainnoimaan salaisesti"
Poliisi käyttää tunnuksettomia autoja entistä enemmän ajotavan valvontaan, kertoo liikkuvan polisiin Kuopion yksikön ylikomisario. Tunnuksettomat poliisiautot tarkkailevat esimerkiksi kaahailua, kiilailua ja turvavälejä.
Riku-karhu, muflonit ja emut kiinnostavat Kiteen eläinpuistossa
Kiteen eläinpuisto tarjoaa kahden kilometrin mittaisen luontopolkunsa varrella paljon nähtävää ja koettavaa. Suomen neljänneksi suurimassa eläinpuistossa löytyy yli 50 lajia ja parisataa yksilöä. Ehdoton vetonaula on yli 300 kiloinen Riku-karhu, mutta myös emut, nandu, muflonit ja alpakat kiinnostavat.
Pikkutaiteilijoiden ihana maapallo - katso kuvat
Pekkalan kuvataidekoulun kevätnäyttely esittelee pienten taiteilijoiden lukuvuoden aherruksen tuloksia Joensuussa. Kansalaisopiston kuvataiteen perusopetuksen kevätnäyttelyn teema on "Ihana maapallo - ihmeellinen luonto". Pekkalan kartanossa on esillä esimerkiksi eri tekniikoilla tehtyjä maalauksia, piirroksia, grafiikkaa, valokuvia, keramiikkaa ja sarjakuvia 9. kesäkuuta saakka.
Kolmannes asunnoista olisi korjattava radon-kaasun vähentämiseksi
Keuhkosyöpää aiheuttava radon hiipii asuntoon maaperästä. Säteilyturvakeskus mittasi pitoisuuksia lähes 1 800 kodista Pohjois-Karjalassa. Näistä kolmasosaan pitäisi tehdä korjaus.
Tuli pääsi irti laavulta - metsää paloi
Sammutus on jatkunut Nurmeksessa aamuyölle asti.
Pohjois-Karjalan yhteinen osuuspankki karahti kiville
Kolmen pankin yhdistäminen ei toteudu Pohjois-Karjalassa ainakaan toistaiseksi. Kiteen Seudun Osuuspankin edustajisto hylkäsi fuusioesityksen äänin 26-8. Henkilöstömäärä saattaa nyt vähetä Kiteellä.
Joensuu tarjoaa palkatonta vapaata työntekijöilleen - vaihtoehtona lomautus
Joensuun kaupungin työntekijät joutuvat ilmoittamaan toukokuun loppuun mennessä kantansa palkattomiin vapaisiin, kun vaihtoehtona on lomautus. Mahdollisten palkattomien vapaiden ja lomautusten aikaan osa kuntalaisten palveluista saatetaan joutua sulkemaan.
