Tukholman metrosta löytyi outo ekosysteemi
Tukholman metron syvimmältä kohdalta on löytynyt outoja otuksia, kertoo Dagens Nyheter -lehti. Tutkijat hämmästelevät, miten metron pohjalle on päätynyt eliöitä, joita ei tavata lähelläkään Tukholmaa.
Tukholman metron Kungsträdgårdenin asema on osoittautunut luonnontutkijoiden aarreaitaksi. Tutkijat ovat päässeet selvittämään metrotunnelien eliöstöä, koska asema on suljettu laajennustöiden takia.
Erikoisin löytö on kaksi millimetriä pitkä, kalpeanvärinen hämähäkki, Lessertia dentichelis (ruotsinkieliseltä nimeltään gruvdvärgspindeln). Otusta ei ole tavattu mistään muualta Ruotsissa.
Kyseinen hämähäkkilaji elää Etelä-Euroopan kaivoksissa, luolissa ja katakombeissa. Tutkijat uumoilevat, että hämähäkit ovat päässeet metrokäytäviin niiden louhinnan yhteydessä. Kungsträdgårdenin asema otettiin käyttöön vuonna 1977.
Toinen hämmästyttävä löytö on erikoinen sammallaji, Eucladium verticillatum, joka tunnetaan Ruotsissa nimellä tuffkuddmossa. Kyseistä sammalta on nähty Tukholman lähellä viimeksi 1930-luvulla ja silloinkin vain kasvihuoneessa.
Tutkijoilla ei ole aavistustakaan, miten sammal on päässyt metrotunnelin seinään, sillä Eucladium verticillatum leviää hyvin hitaasti.
Kungsträdgårdenin asema on Tukholman metron syvimmällä sijaitseva asema. Se on 30 metriä maan alla. Se on myös ainoa, jonka seinät ovat paljaat, eikä niitä siis ole käsitelty millään kemiallisella aineella.
Tuoreimmat aiheesta: Luonto
Yli-Marolan eläimet valmiina rapsuteltaviksi – katso video!
Yli-Marolan kotieläinpihalla Lahdessa luotetaan tänä kesänä vanhojen suosikkien vetovoimaan. Uusina tulokkaina pihalla nähdään kaksi shetlanninponia.
Sotatantereelle lapioin ja myrkyin jättiputkea vastaan
Jopa viisimetriseksi kasvava jättiputki polttaa ihon palovammoille. Jättiputkea hävittävät viranomaiset tarvitsevat asukkaiden apua, jotta jättimäisestä kasvista päästään todenteolla eroon.
Liuottimen määrä Mätäjoessa vähentynyt
Helsingin kaupungin ympäristökeskus on ottanut vesistönäytteitä päivittäin. Näytteitä on otettu sekä purosta että Iso-Huopalahdelta, jonne Mätäjoki laskee.
Norjalaispojat syöttivät veneestä miekkavalasta- Katso video!
Norjalaispojat pääsivät syöttämään lähietäisyydeltä miekkavalasta. Pojat olivat kalastamassa veneestä Nordkapin Nordvågenin lähellä, kun ilmeisesti nälkäinen miekkavalas tuli saaliinjaolle.
Susikanta romahtamassa geneettisesti
Oulun yliopistossa perjantaina väittelevän tutkija Eeva Janssonin mukaan Suomen susikanta on jo liian pieni, ja geeniperimää ennen parantanut yhteys Venäjän susiin on katkeamassa metsästyksen takia.
Turvetuotantoalueen laskuojasta kiistellään Hartolassa
Hartolan Turpeen Kari Rantasen mukaan Vapon turvetuotantoalueen vedet tulvivat laskuojasta ajoittain hänen alueelleen Isosuolla. Vapo Oy:n lakimiehen, Martti Patrikaisen mukaan laskuoja on niin suuri ja syvä, ettei tulviminen ole mahdollista.
Luontokeskus Naavan suosio yllätti
Metsähallituksessa ollaan yllättyneitä Pelkosenniemen Pyhätunturilla olevan luontokeskus Naavan suuresta suosiosta. Naava on toiminut vasta vuoden, mutta taloon odotetaan jo sadattatuhannetta asiakasta. Suunnittelija Reeta Nyman sanoo, että kaikki ennakko-odotukset on jopa reippaasti ylitetty.
Niinistö: Merimetsojahti ei saa vaarantaa ruokkeja eikä riskilöitä
Ympäristöministeri Ville Niinistö (vihr.) suhtautuu varauksellisesti luvanvaraisen merimetsojahdin lisäämiseen. Tehokkaampi metsästys saattaisi koitua muiden arvokkaiden lintulajien kohtaloksi.
Räjähdelankaa ja vaahtomuovia - rakennustyömaiden jäte piinaa Helsingin rantoja
Helsingin merenrannoille huuhtoutuu ihmisten jättämien jätteiden lisäksi runsaasti rakennustyömaiden roskia. Pihlajasaaren rannasta löytyi esimerkiksi yli 500 räjähdelangan pätkää. Suomen rannat ovatkin Itämeren roskaisimmat.
Talvivaara aukaisi silmät kultakaivoksen suhteen: "Ei tämä olekaan pelkkä työpaikka-juttu"
Rantasalmella Talvivaaran ympärillä vellonutta keskustelua on seurattu mielenkiinnolla, sillä aivan kirkonkylän kupeessa tutkitaan kultaesiintymää. Talvivaara on saanut huolen pintaan.
