Tukiperheessä lomaillaan kun vanhempien voimat eivät riitä
Tukiperheet ovat vapaaehtoisia perheitä, joilla on aikaa lapselle yhtenä tai kahtena viikonloppuna kuukaudessa. Tukiperheenä voi toimia lapsiperhe, lapseton pariskunta tai yksineläjä.
Lapsi voi päästä tukiperheeseen lomailemaan esimerkiksi vanhemman tilapäisen sairastumisen takia. Tai jos vanhemmilla ei ole tukiverkkoa auttamassa. Kouvolalaisen Paula Perkiön perheen talossa elää parhaillaan kuusi lasta, joista puolet on omia. Muutamina viikonloppuina kuussa Perkiön perhe kasvaa tukilapsilla.
Perkiö on toiminut sijaisäitinä nelisen vuotta. Hän on koulutukseltaan hoitaja ja toiminut aiemmin perhepäivähoitajana. Perkiö kokee asian olevan lähellä sydäntään.
Tukilapset asuvat omassa kodissaan, mutta vierailevat toisinaan viikonloppuisin tukiperheessä. Kesäisin lapset saattavat lomailla viikonkin tukiperheen luona. Omat lapset ovat ottaneet tukilapset hyvin vastaan. Perkiö myöntää, että välillä silti räiskyy.
- Lapsille on aluksi kivaa, kun saa uusia kavereita. Kotiutumisen alkaessa aletaan katsoa kaapin paikkaa, silloin otetaan vähän mittaa toisista.
- Meillä lapset nauttivat, että on paljon lapsia perheessä. Lapsista on mukavaa, että on tekemistä ja leikkikavereita. Ja he saavat muodostettua joukkueitakin omiin peleihinsä. Kyllä lapset ovat olleet ihan täydellä sydämellä mukana tässä, Perkiö kiittelee.
Haasteellista mutta palkitsevaa
Tukiperheet tekevät yleensä suunnitelmat vuodeksi kerrallaan. Perkiö toivoo, että yhteistyö olisi pitkäaikaista, sillä lapsiin kiintyy helposti ja heidän elämässä haluaa olla mukana. Tukiperheen elämä ei juuri eroa perusperheen arjesta. Tukiperheessä pärjääkin hyvin maalaisjärjellä.
- Laitetaan ruokaa yhdessä, pelataan, leikitään. Ollaan lapsille läsnä ja tuetaan lasten välistä sosiaalisuutta. Aika monesti toinen lapsi mallittaa toiselle, miten toimitaan.Lapsista on mukavaa, että on tekemistä ja leikkikavereita.
Perkiö myöntää, että tukiperheen äidin rooli on haasteellinen, mutta myös palkitseva.
- Se, että lapsi tulee meille uudestaan seuraavalle lomalle, on kiitos meille, Perkiö hymyilee.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Pyhäjoella riehuvan maastopalon leviäminen hallinnassa
Pyhäjoella Pohjois-Pohjanmaalla palaa maastoa viiden kilometrin matkalla.
Maitokolmion kiistaan ratkaisu torstaina?
Tiistaina alkanutta Maitokolmion Toholammin meijerin työkiistaa koskevat neuvottelut alkavat torstaina. Osapuolet sopivat keskiviikkoiltana, että pöytään istutaan kello kymmenen. Työnantajapuolen näkemyksen mukaan työt alkavat täydellä vahvuudella. Työntekijäpuolen mukaan työt alkavat ehdollisesti.
Kalske: Syyttäjien koulutus ei syynä Gumball-kaahareiden sakotuksen kiemuroihin
Kotkan Meripäivillä laittomuuksiin syyllistyneille tuomiot saatiin parissa tunnissa tapahtuneesta, mutta poliisi, syyttäjä ja tuomioistuimet olivat sopineet etukäteen oikeudenkäyntien järjestämisestä pikapikaa.
Isien tukemiseen pitää panostaa enemmän
Myös isä tarvitsee tukea, kun perhettä kohtaa synnytyksen jälkeinen masennus. Isää pitää tukea yhtä paljon kuin äitiä, jo neuvoloissa, muistuttavat perheitä auttavat järjestöt.
Venäläiset mökkinaapurit herättävät ristiriitaisia tunteita
Osa suomalaisista toivoo venäläisten asukkaiden tuovan kuihtuviin kyliin palveluita ja elämää. Toiset taas pelkäävät kulttuurierojen tuovan mukanaan ongelmia.
Pakastevihannekset veivät Seijan viikoksi sairaalaan
Raahelainen Seija Hänninen söi kaksi viikkoa sitten pakastekasviksia, joiden seassa oli datura-rikkakasvin siemenkotia. Oireet olivat rajuja: tajuttomuutta, hallusinaatioita ja kouristuksia. Viikon sairaalareissun aikana oireiden syytä ei tunnistettu.
Pakasteselvitys paljastaa, kuinka tarkasti kauppa asiakkaitaan seuraa
SOK selvitti mahdollisesti vaarallisia pakastevihanneksia ostaneet Eviran luvalla. Selvitys oli tietosuojan kannalta osittain ongelmallinen, sanoo tietosuojavaltuutettu Reijo Aarnio. Kauppaketjut keräävät asiakkaistaan tietoa yksittäisten tuotteiden tarkkuudella.
Maitokolmion lakossa löytyi neuvotteluhalukkuutta
Osapuolet sopivat periaatteellisesta valmiudesta istua neuvottelupöytään torstaiaamuna. Osapuolilla on näkemyseroja jopa lakossa olevien työntekijöiden määrästä.
Paroc säästää tehtaan lakkautuksella kymmeniä miljoonia
Paroc olisi voinut jäädä Lappeenrantaan, mikäli vuokranantaja Nordkalkin kanssa olisi saatu neuvoteltu pitkäkestoinen ja edullisempi jatko vuokrasopimukselle. Tehtaan siirto uudelle tontille Lappeenrantaan maksaisi Parocin toimitusjohtajan mukaan saman verran kuin uuden perustaminen.
Evira: Vihannesmyrkytyksiä voi olla enemmänkin
SOK on viikko sitten vetänyt kaupoista Rainbow-merkin Ruokaisat pannukasvikset -pakastevihannessekoituksen siinä olevan datura-rikkakasvin eli hulluruohon takia. Myrkytystietokeskuksen mukaan oireita saaneita on kuusi.
