Tulva-altaissa vielä tilaa
Viime päivien rankat sateet ovat nostaneet vesien virtaamia. Järvien pinnat ovat pääsääntöisesti hieman ajankohdan keskimääräistä korkeammalla tai keskimääräisellä tasolla.
Rankat vesisateet ovat nostaneet vesien virtaamia. Esimerkiksi Lapuan Liinamaalla vesi on reilun puoli metriä normaalia korkeammalla. Kuitenkaan Etelä-Pohjanmaan alueella ei ole tällä hetkellä vaaraa tulvista, ellei sademäärät kasva.
Tilannetta hallitsemaan vesistöissä tällä hetkellä juoksuttamalla. Esimerkiksi Ähtävänjoen ja Lappajärven vesistöjä hallitaan juoksutuksia muuttamalla. Myös tulva-altaissa on vielä tilaa. Ongelmallisin tilanne on Jalasjärvellä, jonka tulvia ei pystytä estämään juoksutuksilla.
Etelä-Pohjanmaan Ely-keskuksen vanhempi insinööri Tuuli Saari toteaa, että Etelä-Pohjanmaalla kevään tulvatilanteeseen on vielä paljon matkaa. Paikalliset ja rajut sateet voivat kuitenkin muuttaa tilannetta.
Tuoreimmat aiheesta: Pohjanmaa
Lapua äänesti selvityssuunnasta
Lapua on valinnut kuntauudistuksessa ensisijaiseksi selvitysalueekseen laajan Seinäjoen kaupunkiseudun. Kaupunginvaltuusto päätti suunnasta maanantaina. Kaupunginhallituksen toissijaiseksi vaihtoehdoksi esittämä Seinäjoen kaupunki ei sen sijaan kelvannut valtuustolle.
Suurkuhaa ja jättihaukea tähtäimessä Pohjanmaalla
Kuha viihtyy Pohjanmaan tekoaltaissa eikä haukienkaan loppumista tarvitse pelätä, vakuuttaa pohjalaisen kalatalouden asiantuntija.
Tangolaulukilpailun nettiäänestys on alkanut
Seinäjoen Tangomarkkinoilla valitaan heinäkuussa Suomelle uudet tangokuninkaalliset, joiden etsintä käynnistyi keväällä esikarsintakiertueella eri puolilla maata. Tangolaulukilpailun semifinaaliin pääsevät laulajat valitaan nettiäänestyksellä, joka jatkuu 6. kesäkuuta saakka.
Energialähettiläs saattaa päästä mukaan pääministerin vienninedistämismatkoille
Pääministeri Jyrki Katainen harkitsee Vaasanseudun energialähettilään ottamista mukaan vienninedistamismatkoilleen eri puolille maailmaa. Kataisen mukaan ajatus on hyvä ja se voisi avata uusia mahdollisuuksia suomalaisen ja pohjalaisen energiaosaamisen vientiin.
Tilastokeskuksen aluepisteet lakkautusuhan alla
Aluetoimipisteet ovat saaneet kutsut yt-neuvotteluihin lakkauttamisesta.
Wasalinelle toimitusjohtaja Westenergyltä
Wasaline saa uuden toimitusjohtajan Westenergyn jätteenpolttolaitokselta. Laivayhtiön uudeksi toimitusjohtajaksi on nimitetty Jan Teir.
Vaasan kaupunginteatterilla työntäyteinen kausi
Vaasan kaupunginteatterin näytäntökaudella katsojia oli kaikkiaan noin 55 000. Eniten katsojia keräsi suuren näyttämän Oliver-musikaali. Oliverin näki kaikkiaan 7800 katsojaa.
Katainen Soinille: "Tarvitseeko joka asiasta haastaa riitaa?"
Pääministeri Jyrki Katainen pitää Timo Soinin kommentteja demareiden ministerikierrätyksestä vanhanaikaisena. Kataisen mukaan olennaisinta on, että oikeille paikoilla saadaan asiantuntevimmat ihmiset. Riidanhaastamista pääministeri ei hyväksy.
Oppisopimuskoulutuksen painopiste siirtyy nuoriin
Valtion säästöleikkuri iskee myös oppisopimuskoulutuksiin. Nuorten oppisopimuksien järjestämiseen tulee kuitenkin lisää rahaa.
Rajussa rallionnettomuudessa menehtyi yksi henkilö Seinäjoella - kaksi loukkaantui vakavasti
Seinäjoella tapahtui sunnuntaina raju kahden ralliauton nokkakolari, joka johti yhden matkustajan kuolemaan ja kuljettajien vakavaan loukaantumiseen. Poliisin mukaan syynä on inhimillinen katkos ralliharjoitusten tiedonkulussa.
