Tuomioja pitää Pussy Riot -tuomiota kovana
Suomen ulkoministerin Erkki Tuomiojan mukaan lainsäädäntöä on käytetty Venäjällä oppositiota vastaan.
Ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd.) pitää Pussy Riot -ryhmän saamaa kahden vuoden vankeustuomiota kovana.
- Ei tästä varmaan sakkotuomiota kummempaa olisi ollut jaossa Suomessakaan. Kahden vuoden tuomio on todella kova, Tuomioja arvioi Yle Uutisten haastattelussa.
Tuomiojan mukaan Pussy Riot -ryhmän tuomiota on arvioitava koko oikeusjärjestyksen ja opposition kohtelun valossa.
- Oppositiota tukevia ihmisiä vastaan on käytetty lainsäädäntöä hyvin pitkälle menevällä, kyseenalaisella tavalla, Tuomioja sanoo.
Ulkoministerin mukaan Suomi pyrkii jatkossakin vaikuttamaan Venäjän kansalaisoikeuksiin, vaikka ei pyrikään vaikuttamaan yksittäistapauksiin.
- Tämä on asia, jota pyrimme käsittelemään Suomen ja Venäjän sekä EU:n ja Venäjän välisissä keskusteluissa, Tuomioja kertoo.
Hautala: Venäjän kansalaisyhteiskunta tarvitsee tukeamme
Kehitysministeri Heidi Hautalan (vihr.) mukaan Pussy Riot -ryhmän saama tuomio oli surullinen ja järkyttävä.
Hautala kirjoittaa blogissaan, että oikeudenkäynti oli farssi, josta historiaan jää tuomarin nolo yritys yhdistää rikosoikeutta kirkollisiin perinteisiin.
Hautalan mukaan kolmen naisen kohtelu on noussut erimerkiksi siitä, kuinka vallanpitäjät pyrkivät tukahduttamaan Venäjän demokratialiikkeen erilaisilla lakimuutoksilla.
Hautalan mukaan surullista on myös se, että Venäjä on kääntänyt selkänsä kansainväliselle yhteisölle mm. vaatimalla ulkomaista rahoitusta saavat kansalaisjärjestöt esiintymään ulkomaisina toimijoina.
Amnesty: Isku sananvapaudelle
Vankeustuomio on vakava takaisku sananvapaudelle Venäjällä, sanoo ihmisoikeusjärjestö Amnesty International.
Amnestyn mukaan oikeudenkäynti oli poliittinen, ja naiset tuomittiin väärin perustein teosta, joka oli laillinen, vaikkakin mahdollisesti joitakin loukkaava. Amnesty katsoo, että naiset ovat mielipidevankeja.
- Venäjän viranomaisten pitäisi kumota oikeuden päätös ja vapauttaa naiset välittömästi ja ehdoitta. Maria Aljohinan, Jekaterina Samutshevitshin ja Nadezhda Tolokonnikovan teko oli provosoiva, mutta heidän tuomitsemisensa kahden vuoden vankeusrangaistukseen on asettanut sananvapauden rajat väärään paikkaan, sanoo Amnestyn Suomen-osaston maakohtaisen työn asiantuntija Anu Tuukkanen.
Tuoreimmat aiheesta: Politiikka
Tutkija: Asiaosaaminen suojasi Ihalaista ja Tuomiojaa ministerikierrätyksessä
Eduskuntatutkija Ville Pernaa näkee SDP:n ministerikierrätyksen takana muitakin syitä kuin sopivan ajankohdan ministeriöiden töiden kannalta. Uudella peruspalveluministerillä on Pernaan mukaan nyt vahvat lähtöasemat.
Työmarkkinoilla tavallista kireämpää - sopimuksiin ei tule paraatimarssia
Työmarkkinoilla on alkuvuoden aikana neuvoteltu kaksi työehtosopimusta ja yksi palkkasopimus. Kaikkien kolme ovat syntyneet vasta valtakunnansovittelijan toimistossa. Lehdistön neuvotteluissa käytössä oli ylityökielto ja lakonuhka sekä työnantajien jättämä työsulkuvaroitus. Vaikka varsinaisia neuvotteluja on tähän mennessä ollut vain vähän, kaikki viittaa siihen, että ilmapiiri on tavallistakin kireämpi.
Perussuomalaiset naiset: Puolueessa ei ole rasisteja eikä sovinisteja
Perussuomalaisten nais- ja miesjärjestöjen mukaan puolue ja sen puheenjohtaja kannattavat tasa-arvoa.
Andersson jatkaa vasemmistonuorten puheenjohtajana
Vasemmistonuorten liittokokous valitsi kv-oikeuden opiskelijan ja kaupunginvaltuutetun Li Anderssonin, 26, jatkokaudelle.
Soini vastaa sovinistiväitteisiin
Perussuomalaisten puheenjohtajan Timo Soinin ja SDP:n välillä on käyty värikästä keskustelua viikonlopun aikana. Soinin mielestä hänen kritiikkinsä osui "arkaan kohtaan".
SDP:n varapuheenjohtaja Soinista: "Kun retoriset vaatteet riisuu, jäljelle jää vain sovinisti"
Timo Soini arvosteli demareiden ministerikierrätystä. Eilen perussuomalaisten puheenjohtajalle ärähti SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jouni Backman, tänään SDP:n varapuheenjohtaja.
RKP:n Henriksson haluaa jatkokaudelle
RKP valitsee uuden puheenjohtajiston puoluekokouksessa Porvoossa kesäkuun alussa.
Backman Soinille: Nyt riittää
Jouni Backmanin mielestä Soinin puuttuminen SDP:n ministerivalintoihin oli ylimielistä ja tyylitöntä.
Soini arvostelee demareiden ministerirulettia: "Ministerimies sai kenkää"
- Duunarimies ei kiinnosta vasemmistoa, sanoo perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini.
Urpilainen: Valtio voisi tukea keskitettyä palkkaratkaisua
Urpilaisen mielestä on kuitenkin "mahdoton ajatus", että valtio lähtisi tukemaan yhden toimialan palkkaratkaisua.
