Ulkomaat |

Turkin ilmaiskuissa kuoli kymmeniä kurdeja

Turkin ilmavoimat on tappanut ainakin 23 ihmistä ilmaiskuissaan kurdialueelle, kertovat kurdilähteet. Joidenkin tietojen mukaan kuolonuhreja on 35, ja määrä noussee vieläkin suuremmaksi, sillä etsinnät hankalakulkuisella raja-alueella ovat kesken.

Irakin rajalla sijaitsevasta Ortasun kylästä löydetyt 23 vainajaa olivat alle 20-vuotiaita nuoria, jotka olivat salakuljettamassa polttoainetta ja sokeria Pohjois-Irakista, kurdiviranomaiset kertovat. Uhrien joukossa on myös lapsia.

Turkin asevoimien mukaan iskujen kohteena olivat kapinalliset, joita Turkki halusi estää pääsemästä Irakista Turkkiin.

Turkin asevoimat ovat lisänneet viime kuukausina iskujaan kurdikapinan kukistamiseksi. Kurdisissien tukikohdat ovat Irakin puolella, mistä he tekevät hyökkäyksiä turkkilaiskohteisiin.

Omissa iskuissaan Turkki on tunkeutunut toistuvasti rajan yli Irakin kurdialueelle.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä