Turku |

Turku houkuttelee risteilijöitä

Turku houkuttelee risteilymatkustajia tällä viikolla Yhdysvaltain Miamissa. Yhdessä viiden muun suomalaisen satamakaupungin kanssa Turun satama osallistuu maailman suurimpaan risteilyalan tapahtumaan. Turku kertoo satamansa risteilymahdollisuuksista ja markkinoi tämänvuotista Euroopan kulttuuripääkaupunkitarjontaansa.

Turun sataman parkkihalli.
Ruotsinlaivojen seuraksi Turun satamaan on ensi kesänä tulossa seitsemän risteilyalusta. Joukossa on suurin Turun satamassa ikinä vierailut 230 metrin pituinen risteilyalus. Kuva: Turun Satama

Viime vuonna Cruise Shipping Miami -tapahtumaan osallistui lähes tuhat näytteillepanijaa ja kymmenisentuhatta kävijää eri puolilta maailmaa.

Turun aiemmat osallistumiset Miamin risteilymessuille ovat vähitellen kantaneet hedelmää, ja lisänneet vuosittaisia risteilyalusvierailuja, kertoo Turun satamakapteeni Kari Riutta

-Tulevana kesänä meillä on suhteellisen mukava tilanne.Tällä hetkellä Turkuun on varmasti tulossa seitsemän risteilyalusvierailua, ja yleensä lisäksi tulee aina muutama alus vielä matkan varrella. Monasti tulee pienempiä risteilyaluksia tai luksusjahteja.

Riutta kertoo, että kesän vierailualusten joukossa on suurin matkustaja-alus, mikä koskaan on käynyt Turun satamassa.

- Artania -niminen alus on pituudeltaan 230 metriä, ja se vierailee Turussa kahdesti kerran elokuussa ja kerran syyskuussa.

Riutta vakuuttaa ennätysaluksen pääsevän hyvin Turkuun kapeaa saaristoväylää pitkin.

- Me ollaan luotsien kanssa simulaattorissa tämä alus ajettu. ja se tuli ihan hyvin, mutta emme halua ottaa mitään riskejä, ja siksi aluksen kulku loppumatkasta varmistetaan kahden hinaajan voimin, sanoo Riutta.

Riutan mukaan Turku ei ole luontaisesti Itämeren risteilyalusten reitillä kuten Helsinki, Tukholma,Tallinna, Pietari ja Kööpenhamina.

-Turkuun on poikettava pitkää, kapeaa saaristoväylää myöten, joten meidän on houkuteltava laadulla aluksia omaan satamaamme. On tarjottava henkilökohtaista ja räätöityä palvelua, jotta pystymme kilpailemaan muiden kaupunkien kanssa. Tarjoamme esimerkiksi matkustajille ilmaisen bussikuljetuksen satamasta kaupungin keskustaan kauppatorille ja takaisin.Tätä etua ei juurikaan muissa satamissa ole, ja se on saanut hyvän vastaanoton risteilyvarustamoissa, toteaa Riutta.

Lähteet:
YLE Turku

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Turku

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä