Turku |

Turkulainen musiikki muuttuu rockmusikaali Kakolaksi

Linnateatteri ja Turun kaupunginteatteri tuottavat yhteisprojektina Kakolaan sijoittuvan rockmusikaalin. Näytelmän ensi-ilta on vuoden 2012 helmikuussa kaupunginteatterin päänäyttämöllä. Kaikki lavalla soiva musiikki liittyy jotenkin Turkuun. Pääosissa ovat Veeti Kallio ja Husky Rescue -yhtyeen entinen solisti Reeta Vestman.

Veeti Kallio.
Kuva: YLE / Kimmo Gustafsson

Tarina sijoittuu Kakolan legendaariseen Pohjoisselliin, jossa istuu tuomiotaan elämän kolhima Leo. Muurien ulkopuolella nuori nainen Laura etsii isäänsä ja löytää tämän vankilasta.

Käsikirjoittaja Satu Rasila tarttui taustatyötä tehdessään muun muassa vankilasellien seinissä olleisiin vankien merkintöihin.

- Kakola on kuin oma valtionsa, jossa on omat säännöt, tavat ja jopa kieli. Onhan täällä tapahtunut asioita, joita ei voi viihteeksi kirjoittaa.

Musikaalin teon hienous on käsikirjoittajan mukaan siinä, että pelkän dialogin asemasta päähenkilöiden ajatuksia kuljettavat abstraktitkin elementit.

Musikaalin ohjaa Mikko Kouki. Musikaalissa esitettävät laulut liittyvät kaikki jotenkin Turkuun.

Lavalla kuullaan ainakin Jori Sjöroosin ja Teemu Brunilan musiikkia.

Tekijät innoissaan

Kakola-musikaalin pääosia esittävät Veeti Kallio ja juuri Lontoon Royal Academy of Musicista näyttelijäksi valmistunut Reeta Vestman. Reeta Vestman lauloi Husky Rescue -yhtyeessä viime joulukuuhun saakka, jolloin hän jätti yhtyeen.

- Odotan sitä, että saan kertoa roolihenkilöni haaveista ja hänen matkastaan isänsä luo, kertoo Reeta Vestman.

Reeta Vestman ei ole aiemmin esiintynyt vankilassa. Veeti Kallio sen sijaan on.

- Eräällä vankilakeikalla yksi järjestäjistä, joka itsekin oli vanki, alkoi kertoa taustastaan. Kyllähän se pysäytti, että pienestä virheestä maksaa pitkään.

Musikaalin tekijät piipahtivat aidossa Kakolassa, joka toi Kallionkin mieleen uusia ajatuksia roolityötä varten.

- Teatterin lava on paljon isompi, mitä Kakola on. Se ahtauden tunne pitää jotenkin saada aikaan siellä näyttämöllä, Kallio pohtii.

Musikaalin harjoittelu alkaa marraskuussa ja työryhmään kuuluu näytteljöitä sekä Linnateatterista että Turun kaupunginteatterista.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.

Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Turku

Pääuutiset

Ajankohtainen kakkonen

Proteiinia vaikka madoista

Hyönteisten syöntiin kehoittanut YK:n elintarvike- ja maatalousjärjestö FAO on lähinnä huvittanut tai inhottanut suomalaisia, mutta asiaan vakavastikin suhtautuvia on. Hyönteistutkija Lena Huldénin mielestä ravinnontuotannossa veden riittävyys tulee isoksi ongelmaksi, sen takia mm. hyönteisten syöntiä tulisi edistää. Huldén itse kasvattaa ja syö kenttäsirkkoja. Suutuntuma muistuttaa popcornin kuorta. Katso Ajankohtaisen kakkosen juttu hyönteisdieetistä.

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä