Turun saaristo kiehtoo Lonely Planetia
Maailman kuuluisimman matkaopasbrändin, Lonely Planetin toimittaja ja valokuvaaja ovat kierrelleet Turun saaristoa. Brittitoimittaja Marcel Theroux ja valokuvaaja James Bedford aikovat tulla takaisin - perheidensä kera.
Brittitoimittaja Marcel Theroux ja valokuvaaja James Bedford käyskentelevät rauhallisina korppoolaisen Hotelli Nestorin pihamaalla. Takana on hyvin nukuttu yö rauhallisessa maalaisidyllissä ja edessä, pitkästä aikaa, rauhallinen päivä.
Toimittaja Theroux vakuuttaa, että he ovat oikeasti ihastuneita Turun saaristoon.
- Heti siitä hetkestä kun saavuimme tänne olemme Jamesin kanssa sanoneet kuinka haluaisimme tuoda perheemme tänne. Uskomme että lapsemme ja puolisomme rakastuisivat tähän paikkaan, sanoo Theroux.
Lonely Planet on ikoni
Lonely Planet on maailman kuuluisin matkaopasbrändi. Sen perusti kaksi matkaajaa 1970-luvun alussa ja Britannian yleisradioyhtiö BBC osti sen lopulta kokonaan itselleen vuonna 2011.
Lonely Planet julkaisee kahdeksalla kielellä yhteensä viittäsataa eri ”artikkelia” – matkaoppaita, TV-ohjelmia ja aikakauslehtiä.
En oikein osaa sanoa tarkalleen mikä valossa on erilaista.
Toimittaja Marcel Theroux ja valokuvaaja James Bedford tekevät saaristosta juttua ensi kesänä ilmestyvään englanninkieliseen Lonely Planet Traveller -lehteen.
Bedford on jo nyt ottanut yli tuhat valokuvaa. Niistä noin kaksikymmentä päätyy lehteen. Valokuvaaja jaksaa kummastella pohjoismaista valoa.
- En oikein osaa sanoa tarkalleen mikä valossa on erilaista. Se, että päivät ovat pidempiä, antaa toki aikaa kuvata enemmän, maalailee Bedford.
Ja kuunvalo saaristossa on aivan uskomaton, lisää Bedford nopeasti.
Saaristolaiset eivät ole uusavuttomia
Marcel Theroux on havainnut jotain mielenkiintoista meissä suomalaissa ja eritoten saaristolaisissa. Ihmiset eivät ole suoraan sanottuna uusavuttomia, sanoo Theroux.
- Uskon että siinä on jotain periaatteellisesti ajatellen demokraattista. Oli se sitten vapaapalokuntatoimintaa tai puutarhan kasvattamista. Uskon että saaristolaiset vaistonvaraisesti ymmärtävät ettei aina voi luottaa muihin, sanoo Theroux.
Tuoreimmat aiheesta: Turku
Naantaliin vihdoinkin majapaikkojen varausjärjestelmä
Naantali viettää 570-vuotisjuhliaan ja siirtyy samalla nettivarausjärjestelmään. Kansainvälisten esikuviensa tapaan toimivan järjestelmän kautta matkailija saa keskitetysti tietoa majoituspaikoista. Matkailijat ovat kyselleet palvelua viime vuosina.
Tähtitaivas kirkastuu talkoilla Paimion Kevolassa
Legendaarisen Yrjö Väisälän perustama havaintopaikka siirtyy uudelle vuosituhannelle talkoovoimin. Tähtiharrastajat ja yleisö pääsevät tulevaisuudessa havainnoimaan taivaankantta valosaasteelta suojassa.
Susikanta romahtamassa geneettisesti
Oulun yliopistossa perjantaina väittelevän tutkija Eeva Janssonin mukaan Suomen susikanta on jo liian pieni, ja geeniperimää ennen parantanut yhteys Venäjän susiin on katkeamassa metsästyksen takia.
Urasuunnittelu alkaa jo yläkoulun alussa
Osa seitsemäsluokkalaisista tietää tulevan ammattinsa. Toiset etsivät uraansa paljon kauemmin.
Kohonneen verenpaineen lääkevalinnoissa parantamisen varaa
Teemu Aholan väitöstutkimuksen mukaan myös hoidon toteuttamisessa on parannettavaa.
RoPS voitti – Inter pelasi jälleen vajaalla
RoPS otti kotikentällään arvokkaan 1-0 voiton Turun Interistä.
Niinistö: Merimetsojahti ei saa vaarantaa ruokkeja eikä riskilöitä
Ympäristöministeri Ville Niinistö (vihr.) suhtautuu varauksellisesti luvanvaraisen merimetsojahdin lisäämiseen. Tehokkaampi metsästys saattaisi koitua muiden arvokkaiden lintulajien kohtaloksi.
Maailman ensimmäisestä matkailujäänmurtajasta tuli menestys
Jäänmurtaja Sampo on nähtävillä Turun Forum Marinumissa. Maailman ensimmäiseen matkailujäänmurtajaan voi käydä tutustumassa 27.5 asti.
Kykykilpailun tähti hiipuu nopeasti ilman uutta hittiä
Tv-formaatin kautta pinnalle noussut tähti joutuu lähtemään keikoille yhdellä tai kahdella hitillä.
Nieminen luovutusvoitolla välieriin
Jarkko Nieminen sai luovutusvoiton Tommy Haasista ja selviytyi näin välieriin tenniksen ATP-turnauksessa Düsseldorfissa.
