Turvapaikanhakijalasten yksikkö kiinni
SPR:n alaikäisten turvapaikanhakijoiden tukiasumisyksikkö Rovaniemellä lakkautetaan syyskuun alusta. Vastaanottokeskusten majoituspaikkoja karsitaan koko maassa, sillä turvapaikanhakijamäärät ovat laskeneet lähes 40 prosenttia edellisvuodesta. Lapissa on vuoden aikana supistettu merkittävästi toimintoja.
Rovaniemellä aikuisten turvapaikanhakijoiden paikkoja on vähennetty 200:sta 100:aan, Kemissä 300:sta 100:aan. Myös nyt lakkautettavan alaikäisten yksikön paikkoja on vähennetty 40:stä 20:een. Lappilaista henkilökuntaa on vähennetty yhteensä 50:stä 20:een.
Maahanmuuttovirasto kertoi toissa viikolla vähentävänsä Suomesta noin 550 majoituspaikkaa turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskuksista loppuvuoden aikana. Syynä on turvapaikanhakijamäärän lasku lähes 40 prosentilla edellisvuodesta.
Tällä hetkellä vastaanottokeskusten yhteensä noin 3 600 majoituspaikasta yli 600 on vapaana. Maahanmuuttoviraston alustavien tilastojen mukaan Suomesta haki turvapaikkaa tammi-toukokuussa 1 137 henkilöä, mikä on 39 prosenttia edellisvuoden alkua vähemmän.
Monia syitä
Tulosaluejohtaja Riitta Koskela Maahanmuuttovirastosta kertoo, että eniten turvapaikanhakijoista ovat vähentyneet EU:n kansalaiset. Viime vuonna turvapaikanhakijoita kaiken kaikkiaan oli koko vuonna 4000, mutta nyt määrän odotetaan jäävän maksimissaan 3000:een, jopa alle 2500:an. Bulgarialaisia määrästä oli viime vuonna 485, romanialaisia 94. Nyt bulgarialaisia ja romanialaisia turvapaikanhakijoita on vain muutamia.
EU-kansalaisten jättämien turvapaikkahakemusten määrä romahti mahdollisesti heinäkuussa 2010 voimaan tulleen rajoituksen vuoksi. Rajoituksen mukaan turvapaikkaa hakeva EU-kansalainen saa olla vastaanottokeskuksessa vain siihen saakka, kun hän saa tiedoksi kielteisen päätöksen. Käsittelyn tehostamisen myötä kielteinen päätös turvallisen alkuperämaan perusteella annetaan muutamassa päivässä.
Rovaniemen vastaanottokeskuksen johtajan Ari Haarasen mukaan turvapaikanhakijoiden määrään vaikuttaa myös tilanne lähtömaissa.
- Pohjois-Afrikassa olisi varmaan kovasti tulijoita Eurooppaan, mutta sieltä on tällä hetkellä aika vaikeaa päästä. Siellä on ikään kuin tulppa, että on varmasti tosi ongelmallista päästä eteenpäin.
Tilanne elää
Haarasen mukaan on vielä arvailujen varassa, miten tilanne tulee jatkumaan: pysyykö turvapaikanhakijatilanne hiljaisena, vaiko ei.
Maahanmuuttovirasto kertoo seuraavansa tilannetta ja pystyvänsä tarvittaessa perustamaan uusia majoituspaikkoja nopeasti.
Lapset siirtyvät aikuisten puolelle
Tällä hetkellä alaikäisten turvapaikanhakijoiden yksikössä Rovaniemellä on viisi asiakasta. Heistä osa ehtii täyttää syyskuuhun mennessä 18, ja he siirtyvät aikuisten yksikköön.
- Muiden osalta Maahanmuuttoviraston kanssa on sovittu, että yksi henkilö voi hoitaa heitä aikuisten yksikössä tuettuna asumisena vuoden loppuun saakka. He ovat jo sen ikäisiä, että voivat harjoitella omatoimista elämää. Toivottavasti vuoden loppuun mennessä heidän turvapaikanhakuprosessinsa on siinä vaiheessa, että he siirtyvät kuntaan, Haaranen sanoo.
Rovaniemen vastaanottokeskuksessa on tällä hetkellä 85 aikuista turvapaikanhakijaa. Tänä vuonna tähän mennessä 35 henkilöä on saanut oleskeluluvan ja muuttanut pois vastaanottokeskuksesta. Alaikäisten yksiköstä oleskeluluvan on saanut kahdeksan henkilöä.
Lisää leikkauksia tulossa
Maahanmuuttoviraston leikkauslistalla on vuoden loppuun mennessä vielä 200 paikkaa, joiden kohteet päätetään syyskuussa.
Tuoreimmat aiheesta: Lappi
Peuravuonon sahalla ei muutoksia
Arktos Groupin yrityssaneeraushakemus ei ole vaikuttanut samalla omistajapohjalla olevan Inarin Peuravuonon sahan toimintaan. Sahan vuosi sitten ostanut Morven Ltd Oy:n toimitusjohtaja Jaakko Kilpeläinen kertoo sahan tuotannon jatkuneen talven ajan normaalisti.
Maa järisi neljästi Norjanmerellä
Yhdysvaltain geologinen keskus ei antanut tsunamivaroitusta maanjäristysten takia.
Ympäristöministeriö tiukentaa virkavapauksiaan
Ministeriö ei aio jatkossa puoltaa esimerkiksi kaivosyhtiöihin töihin haluavien virkamiesten virkavapauksia. Kansliapäällikkö Hannele Pokan mukaan linjaus tehtiin, koska liikehdintä koettelee kansalaisten luottamusta.
"Onko pakko maksaa, jos ei taho?"
Yksityinen parkkisakko kuumentaa tunteita myös Rovaniemellä.
Valion vanhanajan täysmaitoa ei vielä tunneta
Valion Hilja-vanhanajan täysmaito on vielä suurelle osalle ostajia tuntematon tuote. Valion brändipäällikön Paula Viikarin mukaan Valio on toukokuun alussa tuonut mahdollisimman vähän käsitellyn maitotuotteen markkinoille kuluttajien toiveesta.
Mies huitoi puukolla Sodankylässä
Sodankyläläinen mies sai pahoinpitelystä ehdollisen vankeusrangaistuksen. Mies oli aiheuttanut puukolla toiselle miehelle runsaasti verta vuotaneet haavat sormiin.
Oudompaa Särestöniemeä esillä Rovaniemellä
Kattava läpileikkaus Reidar Särestöniemen taiteesta esillä Rovaniemen taidemuseoon. Perjantaina avattava näyttely on koottu Kirsi ja Keio Eerikäisen taidesäätiön lähes kahden sadan taulun kokoelmasta. Kokoelma on annettu säilytettäväksi Rovaniemen taidemuseolle. Näyttelyssä on esillä on 120 Särestöniemen teosta alkuajoista viimeisiin maalauksiin.
Poika varasti humalassa auton
Humalainen poika varasti auton ja lähti sillä liikenteeseen Ivalossa. Poliisi sai pojan kiinni ennen kuin hän ehti edes saada autoa käyntiin.
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi sodanaikainen ammus
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi toisen maailmansodan aikainen ammus omakotitalon takapihalta. Löytäjä Antti Musikka kaivoi ammuksen kaivinkoneella entisestä perunapellosta. Musikka kiittelee onneaan, sillä vanhat ammukset voivat olla räjähdysherkkiä.
Tulva hellittää Lapissa edelleen
Ounasjoella veden korkeus ja virtaamat laskevat Kittilän kirkonkylällä. Kemijoen vesi jäi Rovaniemellä puoli metriä vuoden 1993 suurtulvasta.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.