Tampere |

Tutkija epäilee Obama-kuvan aitoutta

Kuvaa Osama bin Ladenin ruumiista ei julkaista, mutta sen sijaan Valkoinen talo on julkaissut kuvan presidentti Barack Obamasta, ulkoministeri Hillary Clintonista ja muista seuraamassa operaatiota, jonka aikana bin Laden kuoli. Kuva vaikuttaa lavastetulta ja kuukausia etukäteen suunnitellulta, sanoo Tampereen yliopiston visuaalisen journalismin asiantuntija Anssi Männistö.

Yhdysvaltain varapresidentti Joe Biden (vas.), presidentti Barack Obama (toinen vas.) ja ulkoministeri Hillary Clinton (toinen oik.) seuraavat Valkoisessa talossa hyökkäystä Osama bin Ladenin majapaikkaan.
Yhdysvaltain varapresidentti Joe Biden (vas.), presidentti Barack Obama (toinen vas.) ja ulkoministeri Hillary Clinton (toinen oik.) seuraavat Valkoisessa talossa hyökkäystä Osama bin Ladenin majapaikkaan sunnuntaina. Kuva: Pete Souza / Valkoinen talo

- Seurataanko lätkämatsia vai miksi niin kiinnostuneina katsovat? Mitään viitettä siitä, että mitä tässä todella tapahtuu, ei ole. Tosin on vankat sanat, joiden mukaan tässä tapahtuu yksi hurjimmista suorista lähetyksistä ikinä, mutta kukaan muu kuin nuo kolmetoista henkilöä ei sitä todista.

Kauhistuneimmalta kuvassa näyttää Yhdysvaltain ulkoministeri Hillary Clinton.

- Tuskin on sattumaa, että se käsi siinä suun edessä on.

Kuva vaikuttaa tuokiokuvalta, jossa on pelokkaita ja hiukan jännittyneitä ilmeitä, sanoo Männistö.

- Jos kuvia tuosta nimenomaisesta hetkestä ei julkaista, on historian ensimmäinen tilanne, että meidän pitäisi uskoa siihen mitä joiden kuiden sanotaan näkevän.

Suunnitteleminen on kaiken a ja o

Jokainen julkaistu ruutu on tarkkaan mietitty.

- Vaikuttaa kaikin tavoin tämä asetelma hyvin lavastetulta ja järjestetyltä, monta kuukautta etukäteen mietityltä.

Tämä on ainoa kuva ja siihen on meidän uskominen, mutta se todistaa vain, että huoneessa on kolmetoista henkeä katsomassa jotain, sanoo Männistö.

- Olisi kiinnostavaa nähdä videopätkää tuosta tilanteesta, epäilemättä sitäkin on, mutta tähän on nyt tässä vaiheessa tyytyminen.

Valkoinen talo julkaisi kuvan verkon Flickr-kuvapalvelussa. Kuvatekstin mukaan Obama, Clinton ja muut kuvan henkilöt saavat tietoja operaatiosta.

Kuva ajalta ennen hautaamista voisi helpottaa painetta

Surmatun bin Ladenin kuvaa ei aiota julkaista. Toisaalta se on ymmärrettävää, sanoo Anssi Männistö.

- Perusteet, joiden takia kuvia ei julkaistu, ovat ymmärrettäviä. Tuskin niillä oikein perhemediassa sijaa tulisi olemaan. Ne ovat niin raakaa aineistoa.

Keskustelu tulee Männistön mukaan vellomaan, kunnes riippumaton ulkopuolinen lähde vahvistaa kuoleman. Tätä painetta voisi hänen mukaansa helpottaa kuva kuolleesta Osamasta.

- On monenlaisia kuvia. Kypäräkameratkin kuvasivat tilannetta. Entä jos edeltävästä hetkestä ennen surmaamista olisi kuvia nähtävissä?

Yhdysvaltain kertomien tietojen mukaan bin Laden pestiin ja vaatetettiin surmaamisen jälkeen ennen mereen hautaamista.

- Voisivatko kuvat tästä asetelmasta toimia todisteena? Jos mitään puolueetonta lähdettä ei ole ollut paikalla, riippumattomuusaspekti jää ilmaan leijumaan.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Tampere

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä