Häme |

Tutkija: Seksi on valtaa ja hierarkian yläpäässä on heteropari

Tutkija Anna Kontula puhuu ääneen siitä, minkä monet tahtovat vaientaa tai minkä pelätään paljastuvan. Seksi on Kontulan mielestä tärkeä vallankäytön väline. Mikä seksuaalisuudessa on sallittua ja mikä ei, vaihtelee eri aikoina.

Anna Kontula
- Aikaisemmin oli hyvä käydä bordellissa tai että nainen oli 20 vuotta miestä nuorempi. Aina on hyvä ja paha seksi, mutta ne vaihtavat yhteiskunnassa paikkaansa, sanoo tutkija Anna Kontula. Kuva: YLE

YLE Hämeen Perjantaiparlamentti-ohjelmassa keskusteltiin suomalaisen yhteiskunnan suhteesta seksiin ja seksuaalisuuteen.

- Valitettavasti kaikki mikä liittyy yleensä naisiin mielletään seksuaaliseksi, kuten naispappeuskysymyskin. Seksuaalisuus liittyy laajalla alueella yhteiskuntaan. Hierarkian ylimpänä on naimisissa oleva heteropari.

Tampereen yliopiston tutkija Anna Kontula on selvittänyt seksuaalisuuden ja sen kielletyn ilmenemisen salattua maailmaa ja hän kysyy, miksi seksuaalisuuden normi on aina heteropari rakastelemassa lähetyssaarnaaja-asennossa.

Yhteiskunta on pyrkinyt rajoittamaan ihmisten seksuaalista käyttäytymistä. Se mitä on kielletty tai pidetty tuomittavana, muuttuu kuitenkin ajan myötä.

- Aikaisemmin oli hyvä käydä bordellissa tai että nainen oli 20 vuotta miestä nuorempi. Aina on hyvä ja paha seksi, mutta ne vaihtavat yhteiskunnassa paikkaansa.

Kun nettiporno lähti yleistymään, kirkko ja muut panikoivat. Kukaan ei onnistunut pidättelemään vuolasta virtaa verkossa.

- Nyt on vihdoin tapahtunut jotain, mikä sai netin pornokeisarit aisoihin. Se on amatöörien kotiporno. Nyt ei ole enää kaupallisesti kannattavaa tuottaa nettipornoa, sillä sitä tuottavat kaikki, Kontula pohtii.

Suomalaisten rakastelukertojen määrä on romahtanut, mutta pornon käytön määrä on lisääntynyt.

- Seksin latistaminen hyödykkeeksi on inhimillistä.

Tutkija Anna Kontula on tullut tunnetuksi erityisesti seksityöläisten asemaa käsittelevästä väitöskirjastaan.

Perjantaiparlamentissa käytiin keskustelua siitä, voiko seksuaalisuus olla yhteiskunnallinen voimavara, miten valta ja seksi liittyvät yhteen? Onko erotiikan alue vaarassa menettää sille kuuluvan intimiteetin ja mikä on seksuaalisuuden asema suomalaisten minäkuvassa.

Lähteet:
YLE Häme

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Häme

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä