Talous |

Tutkimus: Media käyttää talousasiantuntijoina akateemisesti vähemmän päteviä

Ekonomistien esiintyminen Suomen suurimmassa sanomalehdessä on jatkuvasti lisääntynyt, kertoo tuore tutkimus. Akateemisesti aktiivisia ekonomisteja käytetään aiempaa vähemmän, tutkimuslaitosten ekonomistien käyttö asiantuntijoina on puolestaan lisääntynyt.

Helsingin Sanomissa on viime vuosina entistä enemmän esiintynyt talousasiantuntijoita, jotka eivät ole tieteellisesti aktiivisia, vaan jotka haluavat tuoda julki talouspoliittisia kantojaan. Asia selviää tuoreesta tutkimuksesta, joka on julkaistu Kansantaloudellisessa aikakauskirjassa.

- Mielenkiintoista kyllä korrelaatio medianäkyvyyden ja akateemisen aktiivisuuden välillä on nolla, kirjoittaa tutkimuksen tehnyt professori Roope Uusitalo. Hän toimii Helsingin taloustieteellisen tutkimuslaitoksen HECER:n tutkimusjohtajana.

Uusitalo selvitti, ketkä 20 ekonomistia ovat eniten esiintyneet HS:ssa vuosina 1990 - 2010. Viisi suosituinta talousasiantuntijaa 20 vuoden aikana ovat Jukka Pekkarinen (456 osumaa), Sixten Korkman (347), Antti Tanskanen (287), Jaakko Kiander (231) ja Pentti Vartia (172).

Otanta on niin pitkältä ajanjaksolta, että se ei välttämättä kuvaa tämänhetkistä ekonomistien käyttöä. Esimerkiksi Jukka Pekkarinen työskenteli Palkansaajien tutkimuslaitoksella, kun häntä siteerattiin useimmin Helsingin Sanomissa. Nykyään Pekkarinen toimii Valtioneuvoston kansliassa talousasioiden alivaltiosihteerinä.

Taloudelliset tutkimuslaitokset siteeratuimpia

Suomalaisten tutkimuslaitosten ekonomistit alkoivat esiintyä Helsingin Sanomissa yliopistotutkijoita useammin 1990-luvun puolivälissä. Tutkimuslaitosten näkyvyys tiedotusvälineissä kasvaa yhä.

Neljä suurinta taloudellista tutkimuslaitosta Suomessa ovat Pellervon taloustutkimus PTT, Palkansaajien tutkimuslaitos PT, Elinkeinoelämän Tutkimuslaitos ETLA ja Valtion taloudellinen tutkimuskeskus VATT.

Syyskuussa ruotsalaiset päivälehdet uutisoivat ruotsalaisen elinkeinoelämän rahoittaman Studieförbundet för Svensk Näringslivin (SNS) tutkimusjohtajan erosta, kun tutkimusraportin yhteenveto ei ollutkaan rahoittajien mieleen.

Asiasta kertoo Roope Uusitalo Akateemisessa talousblogissa.

Ruotsalaisraportin yhteenvedossa taloustieteilijä Laura Hartman toteaa, että hyvinvointipalvelujen yksityistämisen vaikutuksista on vähänlaisesti tutkimusta, mutta olemassa olevan tiedon mukaan yksityistäminen ei näytä erityisemmin parantaneen palvelujen laatua tai säästäneen kustannuksia.

Tiedotusvälineitäkin epäiltävä

Myös tiedotusvälineillä on intressinä käyttää talousuutisoinnissa tiettyjä asiantuntijoita.

Länsiväylä-lehden päätoimittaja Antti-Pekka Pietilä on suositellut lehtensä toimittajia käyttämään talousjutuissa Nordean asiantuntijoita. Väite on esitetty viimeisimmässä Journalisti-lehdessä. Päätoimittaja Pietilä kiistää asian.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Talous

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä