Pohjanmaa |

Tuttuja paikkoja ilmavalokuvina

Taidehallissa avautuu ähtäriläisen Aarno Isomäen valokuvanäyttely Seinäjoki ilmavalokuvina. Näyttely esittelee nykyisen suur-Seinäjoen maisemia. Aarno Isomäki on ikuistanut niin peltomaisemia kuin Seinäjoen keskustan ja taajamienkin maisemia.

Aarno Isomäen ilmavalokuvien näyttely Taidehallissa.
Aarno Isomäki on harrastanut ilmavalokuvausta kymmenisen vuotta. Nyt hän tuo Seinäjoen alueelta ottamansa valokuvat näytteille Seinäjoen Taidehalliin. Kuva: YLE Pohjanmaa

Aarno Isomäen ilmavalokuvausharrastus alkoi siitä, kun hän ilmoittautui kurssille, jolla pääsi lentämään moottoroidulla varjoliitimellä. Alkuvuosina valokuvaaminen oli toissijainen asia ja tärkeintä oli päästä lentämään. Nyt kuitenkin osat ovat kääntyneet päälaelleen: valokuvaaminen on tärkeämpää kuin lentäminen sinänsä.

Varjoliitimellä lentäessä pystyy samalla hyvin ikuistamaan alla olevia maisemia. Isomäki on lentänyt kuvaamassa maisemia ympäri Suomea ja ulkomailla saakka, mutta eniten hänen silmäänsä miellyttää kuitenkin pohjalainen lakeusmaisema.

Kesäiset peltomaisemat kauneimpia

- Avarat peltomaisemat ovat kauneimpia. Ja niitähän täältä Etelä-Pohjanmaalta löytyy, Isomäki toteaa. Peltomaisemat soveltuvat varjoliitimellä lentämiseen siksikin hyvin, että pellot toimivat hyvinä varalaskupaikkoina, joita kannattaa aina olla näköpiirissä.

Isomäen mielestä keskikesä on parasta aikaa valokuvaamiselle. Kesällä luonnossa hehkuvat raikkaat värit, vihreät pellot ja siniset vedet. Syksyn ruskassakin on oma viehätyksensä, mutta sen sijaan talvea ja kevättä Isomäki pitää yksitoikkoisina vuodenaikoina kuvaamisen kannalta.

- Talvella maisema on lähinnä mustavalkoinen ja keväällä puolestaan pellot ovat harmaanruskeita.

Tututkin paikat näyttävät oudoilta

Isomäen valokuvia on aiemmin ollut näytteillä hänen kotikaupungissaan Ähtärissä. Valokuvat nähtyään moni ei tunnista omaa kotiaankaan ilmavalokuvasta.

- Perspektiivi vääristyy sen verran, kun kuva otetaan viistosti varjoliitimestä, että kuvista on vaikea hahmottaa esimerkiksi etäisyyksiä.

Lentämisessä on syytä muistaa noudattaa ohjesääntöjä. Esimerkiksi kaupunkien ja taajamien päällä ei saa lentää 300 metriä matalampana. Haja-asutusalueella raja on 150 metriä. Lisäksi aina on luonnollisesti pidettävä mielessä turvallisuusohjeet. Erilaiset ilmavirtaukset saattavat aiheuttaa vaaratilanteita.

Aarno Isomäen ilmavalokuvanäyttely avautuu yleisölle lauantaina. Tangomarkkinaviikonlopun ajan näyttelyun on vapaa pääsy. Ilmavalokuvat ovat esillä Taidehallin Studiossa elokuun kahdeksanteen päivään saakka.

Lähteet:
YLE Pohjanmaa

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Pohjanmaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä