Internet |

Tutustu heihin – 100 kiinnostavaa suomalaista Twitterissä

Yle Uutiset Suora linja kokosi lukijoiden kanssa listan aktiivisista Twitter-käyttäjistä. Seuraa näitä twiittaajia, niin tiedät, mistä Twitterissä puhutaan!

Grafiikka
Kuva: Twitter / Yle Uutisgrafiikka

Haluaisitko käyttää Twitteriä, mutta et tiedä, ketä seurata? Vai oletko jo Twitter-käyttäjä, mutta kaipaat lisää luettavaa? Kokosimme lukijoiden kanssa listan 100 suomalaisesta tai Suomessa vaikuttavasta twiittaajasta, joita seuraamalla pääset kärryille ajankohtaisista tapahtumista.

Listan innoittajana toimi Foreign Policy -lehti, joka julkaisi alkuviikosta oman listansa kansainvälisen politiikan huippuvaikuttajista. Suomessa Twitter ei ole niin suosittu kuin maailmalla, mutta epävirallisten mittausten mukaan Suomi-käyttäjiä on jo yli 300 000.

Ylen toimittajat Antti Hirvonen (@anttihirvonen) ja Niku Hooli (@nikuhooli) pyysivät keskiviikkona Twitter-seuraajiaan ehdottamaan omia suosikkejaan Suomi Top 100 -listalle.

Kyselyn suosio yllätti: ehdotuksia tuli parissa tunnissa useita satoja. Pelkästään hashtagilla (tapa, jolla samansisältöisiä viestejä Twitterissä niputetaan) #SuomiTop100 twiitattiin keskiviikon aikana yli 500 kertaa.

Nyt esiteltävä lista ei ole ”ainoa oikea”. Jos huomaat jonkun oleellisen henkilön puuttuvan, voit laittaa palautetta tekijöille Twitterissä.

Listojen tekeminen alkoi elää omaa elämäänsä. Osa käyttäjistä piti SuomiTop100-listaa puutteellisena ja päätti koota jo samana päivänä omansa. Yksi syntyneistä listoista oli ”TwitterAktiivit”. Myöhemmin Twitteriin syntyivät myös listat #SuomiTop100sinkkumiehet ja #SuomiTop100sinkkunaiset.

Käyttäjät listattiin löyhästi eri kategorioihin sen mukaan, millä alalla he toimivat tai mistä aiheista he twiittaavat. Käyttäjät ovat kategorioissa satunnaisessa järjestyksessä.

Teimme allaolevan listan myös Twitteriin ja se löytyy tästä linkistä.

Kansalaisaktivistit

Halo Efekti (@haloefekti): Luonto- ja ihmisoikeusaktivisti, bloggaaja.

Finland Inc (@FinlandInc): Politiikkaa ja valtaapitäviä seuraava tili.

The Ulkopolitist (@ulkopolitist): Kansainvälisestä politiikasta, myös blogi.

Joonas Mäkinen (@JoonasD6): Ihmisoikeusaktivisti, Piraattipuolueen nuorisojärjestön varapuheenjohtaja.

Mari Koistinen (@marikoo): Kuluttaja- ja nettiaktiivi.

Petri Kola (@pe3): Hakkeri, tutkija, suunnittelija.

Mika K. T. Pirhonen (@MikaPirhonen): Yksi Suomen eniten twiittaavia henkilöitä.

Sakari Kestinen (@kestinen): Kunnallistieteiden opiskelija, bloggaaja.

Katariina M (@kaaiia): Koulutusalalla työskentelevä twiittaaja.

Media

Jussi Pullinen (@jussipullinen): Helsingin Sanomien toimittaja.

David Mac Dougall (@davidmacdougall): Suomessa asuva skottitoimittaja.

Esa Töykkälä (@toukkala): Toimittajaopiskelija.

Johanna Vehkoo (@vehkoo): Toimittaja ja tietokirjailija.

Tuomas Enbuske (@TuomasEnbuske): Toimittaja.

Julia Immonen (@JuliaImmonen): Soutaja, ihmisoikeusaktivsti, töissä Sky News Sportsilla.

Pauli Aalto-Setälä (@PauliAS): Aller Media Finlandin toimitusjohtaja.

Henkka Hyppönen (@HenkkaHypponen): Hyvät ja huonot uutiset -ohjelman juontaja.

Elina Lappalainen (@ElinaLappalaine): Talouselämä-lehden toimittaja.

Mediakritiikki (@mediakritiikki ): Mediaa kriittisesti tarkkaileva pseudonyymi.

Ossi Jääskeläinen (@Ossij): MikroPC- ja Imperiumi -lehtien toimittaja.

Paula Salovaara (@SalovaaraPaula): Helsingin Sanomien toimituspäällikkö.

Esa Mäkinen (@EsaMakinen): Datajournalismin tuottaja, Helsingin Sanomat.

Ville Grahn (@villegrahn): Verkkoliiketoiminnan päällikkö, Keskisuomalainen.

Jussi Ahlroth (@jussiahlroth): Sosiaalisen ja digitaalisen median tuottaja, Helsingin Sanomat.

Marja Sannikka (@marjasannikka): Ylen Aamu-tv:n juontaja.

Mika Rahkonen (@mikarahkonen): Ylen uutis- ja ajankohtaistoiminnan internet-päällikkö.

Bettina Sågbom (@bettina_yle): Ylen juontaja, kolumnisti.

Tuija Aalto (@tuija): Ylen strategiapäällikkö.

Yhteiskunta

Alexander Stubb (@AlexStubb): EU- ja ulkomaankauppaministeri.

Anni Sinnemäki (@AnniSinnemaki): Kansanedustaja.

Mikael Jungner (@MikaelJungner): Kansanedustaja.

Harri Ohra-aho (@ohra_aho): Prikaatikenraali.

Johanna Sumuvuori (@sumuvuori): Poliitikko, kaupunginvaltuutettu.

Bisnes

Hanna Manninen (@HannaManna): Markkinointi- ja viestintäammattilainen.

Juuso Myllyrinne (@juuuso): Tuotestrategiajohtaja.

Peter Vesterbacka (@pvesterbacka): Peliyhtiö Rovion johtaja.

Kati Sulin (@kati_sulin): Fazerin sosiaalisen median johtaja

Alex Nieminen (@alexnieminen): Uusmediapioneeri, tuottaja, mainosalan ammattilainen

Janne Saarikko (@saarikko): Luova johtaja, strategiajohtaja www.zeeland.fi

Taneli Tikka (@tanelitikka): Teknologiayrittäjä, IRC-gallerian ex-toimitusjohtaja

Arttu Silvast (@arttusilvast): Digitaalisen median ammattilainen Nokia, Ylen bloggari

Antti Vilpponen (@vilpponen): Arctic Startupin perustaja

Ville Miettinen (@wili): Microtaskin perustaja/toimitusjohtaja, hakkeri, kirjailija

Petri Kokko (@coccco): Entinen taitoluistelija, Googlen maajohtaja

Petteri Tarkkonen (@ptarkkonen): Toimitusjohtaja Finn-ID Oy

Yliopistot, koulutus

Alf Rehn (@AlfRehn): Organisaation ja johtamisen professori, Åbo Akademi

Riitta Suominen (@Kielipoliisi): Kielipoliisi suomen puolesta

Kari A. Hintikka (@nethunt): Digitaalisen median tutkija

Hiski Haukkala (@hiskihaukkala): Kansainvälisen politiikan professori

Tero Toivanen (@teromakotero): Erityisopetuksen opettaja, someaktiivi

Vili Lehdonvirta (@ViliLe): Tutkija

Jere Majava (@jjmajava): Tutkija, bloggaaja, sosiaalisen median asiantuntija

Vesa Linja-aho (@linjaaho): Autoelektroniikan lehtori Metropolia-ammattikorkeakoulu

Cristina Andersson (@winninghelix): Kirjailija, kouluttaja

Netti-, it-, some

Katja Presnal (@katjapresnal): Bloggari, sosiaalisen median yrittäjä

Riitta Raesmaa (@raesmaa): Yrittäjä, innovaattori

Harto Pönkä (@hponka): Sosiaalisen median ammattilainen

Maija Haavisto (@DiamonDie): Kirjailija (Näin käytät Twitteriä), toimittaja

Heikki Hyppänen (@mandrl): Yrittäjä, nettiasiantuntija

Mikko Hyppönen (@mikko): F-Securen tutkimusjohtaja

Jyrki Kasvi (@jyrkikasvi): vihreä poliitikko, tietoyhteiskunta-aktivisti

Petteri Järvinen (@petterij): IT-asiantuntija, tietokirjailija, bloggaaja

Pauliina Mäkelä (@pauliinamakela): Some-kouluttaja.

Christina Forsgård (@kittikatti): viestintätoimisto Netprofilen perustaja, kirjailija, sosiaalisen median ammattilainen

Karri Anttila (@Kanttila): Digitaalisen elämän asiantuntija

Kristiina Pääkkönen (@KristiinaMeme): MEMEgroupin perustaja

Eero Leppänen (@rautasilta): Sosiaalisen median ammattilainen

Jussi-Pekka Erkkola (@jussipekka): Markkinoinnin ammattilainen, Valio

Toni Nummela (@toninummela): IT-päällikkö

Kari Haakana (@karde): Super-geek, netin palvelupäällikkö Yle

Mats Adamczak (@matsadamczak): Bloggari, sosiaalisen median ammattilainen, opettaja

Viihde

Jukka Hilden (@jukkadudeson): Duudsonit-ryhmän jäsen.

Anssi ja Renne (@aamupojat): NRJ-radiokanavan aamutiimi.

Rita Tainola (@RitaTainola): Ilta-Sanomien erikoistoimittaja

Musiikki

Maija Vilkkumaa (@maijavilkkumaa): Laulaja.

Esa-Pekka Salonen (@esapekkasalonen): Säveltäjä, kapellimestari.

Don Johnson Big Band (@donjohnsonbband): Hip hop -yhtye.

Iiro Rantala (@iirorantala): Muusikko, juontaja

Tomi Saarinen (@tomisaarinen): Musiikkipäällikkö, YleX-radiokanava

Atso Almila (@atsoalmila): Säveltäjä, kapellimestari

Elokuva

Olli Sulopuisto (@osulop): Freelance-toimittaja, erikoisalana elokuvat ja tietotekniikka

Timo Vuorensola (@leonblank): Elokuvaohjaaja.

Elias Koskimies (@eliaskoskimies): Elokuvaohjaaja.

Urheilu

Esko Seppänen (@EskoSeppanen): Urheilulehden uutispäällikkö

Aleksi Valavuori (@Valavuori): Entinen juontaja, urheiluvaikuttaja, yrittäjä

Juha Reini (@JuhaReini): Entinen jalkapalloilija, Ylen jalkapalloasiantuntija

Heikki Kovalainen (@H_Kovalainen): F1-kuljettaja.

Ville Nieminen (@TampereenPoika): Jääkiekkoilija.

Antti Mäkinen (@makinenantti): Jääkiekkoselostaja.

Juha Hiitelä (@jhiitela): Veikkaaja-lehden NHL-kirjeenvaihtaja.

Jani Mesikämmen (@KarhuHerra): Urheilutoimittaja.

Oskari Saari (@OskariSaari): F1-toimittaja ja -selostaja.

Mikko Ilonen (@MikkoIlonen): Ammattilaisgolfari.

Matias Strozyk (@MaStrozyk): Urheilutoimittaja, Jatkoaika.comin SM-liiga -vastaava.

Vesa Rantanen (@vrantanen): Ilta-Sanomien ja Veikkaaja-lehden uutispäällikkö.

Huumori, parodia

Lotta Backlund (@lottabacklund): Koomikko, käsikirjoittaja, tv-tuottaja.

Mannerheim (@MannerheimCGE): Mannerheimin parodiatili.

Urho Kaleva Kekkonen (@KekkonenUKK): Kekkosen parodiatili.

Kullervo Kammola (@KKammola): Kalervo Kummolaa parodiova suosittu tili.

Lehti (@lehtilehti): Uutis- ja mediasatiiria.

Tuoreimmat aiheesta: Internet

Pääuutiset

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä