Tuuliatlas: Tuulivoima on tuottavimmillaan talvisin
Suomen tuulisimmat alueet ovat merellä, mutta sisämaastakin löytyy hyviä tuulialueita jo 100 - 150 metrin korkeudella olevilta alueilta. Koko Suomen kattaneella tuulitutkimuksella on pyritty selvittämään, missä ovat parhaat alueet tuulivoiman tuotannolle. Tuuliatlakseksi nimetystä selvityksestä ilmeni myös, että Suomessa tuulee tuottavimmin talvisin.
Ilmatieteenlaitoksen toteuttamassa selvityksessä kartoitettiin Suomen tuuliolosuhteet maalla ja merellä. Tiedot on mallinnettu 20 vuoden ajalta yli miljoonasta pisteestä 50 - 400 metrin korkeudelta.
Tuuliatlakseen tulokset on koottu tuulisuuden kuukausikeskiarvoina karttaruutuihin, joiden sivut ovat 2,5 kilometriä. Parhailla tuulialueilla karttaruudun sivut ovat 250 metriä. Näiden muita tarkemmmin mallinnettujen alueiden tulokset julkistetaan myöhemmin.
Merellä ja korkealla tuulisinta
Tuuliatlaksesta selviää, että Suomen tuulisimmat alueet ovat Ahvenanmerellä ja Suomenlahdella. Sisämaan parhaat tuuliolosuhteet löytyvät, kun kiivetään 100 - 150 metrin korkeuteen tai ylemmäs. Nykyisten tuulivoimaloiden tuotantokorkeuksilla suurimmat tuulennopeudet mitataan talvikuukausina.
Atlaksen tietokantaan on koottu kattavat tiedot tuulen voimakkuudesta, suunnasta ja turbulenttisuudesta eli pyörteisyydestä. Lisäksi tietokannasta löytyy laskelma tuulivoimalla tuotettavan sähköenergian määrästä, sillä Tuuliatlaksen keskeisiä käyttäjiä ovat tuulivoiman tuottajat ja kaavoittajat.
Tuuliatlaksen tiedot ovat kaikkien käytettävissä keskiviikosta klo 17.00 alkaen internetissä (http://www.tuuliatlas.fi). Tuulitietojen lisäksi aineistoon on lisätty katsaus ilmastonmuutoksen vaikutuksista Suomen tuuliolosuhteisiin.
Tuuliatlaksen on koonnut Ilmatieteenlaitos työ- ja elinkeinoministeriön rahoittamana. Työtä on koordinoinut Motiva Oy.
Tuoreimmat aiheesta: Talous
Uusi demokratia ohitti Syrizan kannatusmittauksissa
Viiden kannatusmittauksen mukaan säästöpakettia tukevan Uuden demokratian kannatus on 25,6 - 27,7 prosenttia ja säästöohjelmaa vastustavan Syrizan 20,1 - 26,0 prosenttia.
Espanjan ongelmapankki tarvitsee yli tuplaten enemmän valtiontukea
Bankian yhä pahenevat ongelmat antavat ikävän signaalin Espanjan pankkien tilasta. Pankki oikaisi myös viime vuoden tulostietojaan: reilun 300 miljoonan euron voiton sijasta Bankia tekikin kolme miljardia euroa tappiota.
UPM löysi saksalaisostajan Albbruckin paperitehtaalle
UPM sulki kannattamattoman Albbruckin paperitehtaan tammikuussa. Nyt tehtaalle on löytynyt ostaja Saksasta.
EU vie Argentiinan WTO:n tutkittavaksi
EU:n mukaan Argentiinan tuontilisenssijärjestelmä on kansainvälisen kaupan sääntöjen vastainen ja haittaa EU:n vientiä. EU:n lisäksi 19 muuta maata on huolestunut rajoituksista.
Finnairin ja SLSY:n neuvonpito venyy ensi viikkoon
Finnairin sekä lentoemäntien ja stuerttien neuvottelut ovat tältä viikolta päättyneet tuloksettomina. Ensi viikolla yritetään taas sopia työntekijöiden siirrosta uuteen yhteisyritykseen.
Sunny Car Center maksaa yli 8 miljoonaa Kirstulan maasta
Hämeenlinna myy maa-alueen suunnitellulle autokauppakeskukselle miljoonakaupalla. Maakauppa kertoo toteuttajien uskosta suurhankkeen onnistumiseen. Keskus valmistuu aikataulussa, vakuuttaa toimitusjohtaja.
Malmikaivostoiminta polkaistiin Polvijärvellä ja Kaavilla
Australialaisyhtiö louhii Polvijärvellä maa-ainesta, josta rikastetaan Kaavilla kuparia, kultaa ja sinkkiä. Elinkeinoministeri sanoo korostavansa kaivosyhtiölle Suomen ympäristövaatimustasoa.
Johtajan keskipalkka lähes 10 miljoonaa dollaria Yhdysvalloissa
AP:n selvityksen mukaan keskimääräinen amerikkalainen toimitusjohtaja ansaitsi 9,6 miljoonaa dollaria eli 7,6 miljoonaa euroa viime vuonna. Uusi laki antaa osakkeenomistajan torpata palkankorotukset.
Väitös: Sijoittaminen nostaa itsetuntoa
Sijoittaja ei hae ainoastaan korkeinta mahdollista rahallista tuottoa. Voitoiksi lasketaan myös hauska ajanviete ja itsetunnon kohoaminen onnistuneiden sijoitusten myötä, todetaan tuoreessa väitöksessä.
Finanssialan fuusiossa syntyi LähiTapiola
Uusi yhtiö kertoi nimensä perjantaina. Lähivakuutuksen ja Tapiolan yhdistymisessä syntyy 4 000 työntekijän finanssikonserni.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.