Tuulivoimalaa ei haluta omalle takapihalle
Keski-Suomeen kaavailtujen tuulivoimapuistojen mahdollisia perustamisalueita on karsittu. Suunnitelmista on tässä vaiheessa jäämässä pois viisi aluetta lähinnä ympäristöarvojen ja kansalaisten vastustuksen takia.
Keski-Suomen liitto pyysi kolmatta vaihemaakuntakaavaa varten kommentteja viranomaisilta, kunnilta ja kansalaisilta toukokuussa. Lausuntoja saapui yhteensä noin 30, joista parikymmentä saapui yksityisiltä ihmisiltä.
Lausuntojen perusteella mahdollisista alueista ovat karsiutumassa Joutsan Suontee, Jyväskylän Haukanmaa, Konneveden Keulatniemi, Luhangan Judinsalo ja Äänekosken Listonniemi.
Kunnat, viranomaiset ja järjestöt suhtautuvat tuulivoimapuistoihin pääasiassa myönteisesti.
- Viranomisilta tuli tiettyjä reunaehtoja nimenomaan ympäristöarvojen ja linnustoarvojen suhteen. Kommenteissa todetaan myös, että tuulimyllyt ovat oman aikansa kuva maisemassa, kuten tehtaiden piiput tai matkapuhelinmastot, ja sopivat siten yhtä hyvin niin kaupunki- kuin maalaismaisemaan, kertoo Keski-Suomen liiton suunnittelujohtaja Olli Ristaniemi.
Kansalaisilta saatiin 16 kielteistä kommenttia, jotka koskevat Konneveden Keulatniemen, Kuhmoisten Kärpänkylän ja Äänekosken Listonniemen tuulivoimapuistoja. Perusteluina olivat vaikutukset maisemaan, linnustoon ja kesämökkeilyyn alueiden läheisyydessä.
- Kaikki kansalaisethan suhtautuvat tuulivoimaan myönteisesti, kunhan se ei siihen omalle takapihalle tule, Ristaniemi sanoo.
Alkukesästä valmistuneessa selvityksessä Keski-Suomesta löytyi 14 aluetta, joiden arvioitiin olevan tuulivoimapuiston rakentamiseen sopivia.
Yhdeksän jäljelle jäänyttä mahdolista tuulivoimala-aluetta ovat Hankasalmen Häähninmäki, Jyväskylän Keltinmäki ja Kärkistensalmi, Jämsän Vekkula ja Jämsänniemi, Kuhmoisten Kärpänkylä ja Pihlajakoski, Multian Vehkoo sekä Saarijärven Soidinmäki. Olli Ristaniemi kertoo, että lisäksi etsinnässä on uusia alueita Keski-Suomen itä- ja pohjoisosista.
Tuoreimmat aiheesta: Keski-Suomi
Kuinka luokki taivutetaan
Raviratojen tähti tai virma ratsu oli ennen paras työkaveri ja huippusijoitus.
Mopojen kunnossa parantamisen varaa
Liikkuva poliisi joutui antamaan jonkinlaisen kirjallisen seuraamuksen lähes puolelle valvontaiskuun osuneista mopoilijoista Länsi-Suomessa.
Viidakon tähtöset oli Susanna Ruotsalaiselle shokki
Susanna Ruotsalainen on lähdossä kesällä kiertueelle elämänkumppaninsa Matti Nykäsen kanssa. Televisiossa molemmat esiintyivät kevätkaudella tosi-tv -sarjoissa.
Äänekoski selvittää terveyspalveluiden säilyttämistä
Suolahden, Sumiaisten ja Konginkankaan lääkäripalveluiden säilyttäminen selvitetään. Kustannukset eivät kuitenkaan saa paisua.
Jättiputkea torjutaan taas
Vieraslajien torjuntatyöt on aloitettu jättiputkesta. Keski-Suomesta on havaittu tähän mennessä 340 vieraskasvien esiintymää. Näistä yli 200 on jättiputkea.
Parkour: Hyppimisen lyhyt oppimäärä
Parkour on liikuntaa ja luovaa ilmaisua, jossa liike syntyy vuorovaikutuksessa ympäristön kanssa. Parkouraajia näkee kaduilla, kulttuuriareenoilla, elokuvissa ja musiikkivideoissa.
Javanaisen jatkolle niukka tuki
Äänekosken kaupunginjohtaja Hannu Javanainen jatkaa tehtävässään. Päätös syntyi kaupunginhallituksessa tiukan äänestyksen jälkeen äänin 7-6.
Viherhankkeet viivästyvät Jyväskylässä
Heikko taloustilanne saattaa lykätä useita viher- ja virkistysalueiden kehittämishankkeita Jyväskylässä. Esimerkiksi Tuomiojärven ja Palokkajärven rantareittien toteutuminen seuraavan kymmenen vuoden aikana on epätodennäköistä.
Puolet roska-astioista paikoillaan
Lähes puolet Jätepörssin poistamista mainosroska-astioista on saatu korvattua Jyväskylässä. Ensimmäiset roska-astiat on asennettu vilkasliikenteiseen paikallisliikennekeskukseen ja Rantaraitille.
Toukotöihin ryhdytään naapurin ja maan mukaan
Kevään toukotyöt ovat alkaneet Keski-Suomessa noin viikon tavanomaista myöhemmin. Kylvöjä ovat hidastaneet viime viikkojen sateet, mutta lähipäiviksi ennustettu poutajakso todennäköisesti vauhdittaa töitä.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.