Talous |

Työeläkevakuuttajat: Veroparatiiseista pitäisi päästä eroon

Vaikka veroparatiiseista luovuttaisiin, verorahat eivät kansainvälisiä rahastoja käytettäessä kuitenkaan päätyisi Suomeen, sanoo TELAn analyysitoiminnoista vastaava johtaja.

Työeläkevakuuttajien edunvalvontajärjestön TELAn mukaan veroparatiiseista pitäisi päästä eroon. Etujärjestöstä korostetaan, että asia pitäisi hoitaa kansainvälisellä lainsäädännöllä.

- Verolainsäädäntöön liittyvissä asioissa suomalaiset työeläkevakuuttajat eivät ole ratkaisijan roolissa, sanoo TELAn analyysitoiminnoista vastaava johtaja Reijo Vanne.

Hän huomauttaa, että vaikka veroparatiiseista luovuttaisiin, verorahat eivät kuitenkaan päätyisi Suomeen kansainvälisiä rahastoja käytettäessä.

- Verot maksettaisiin rahastojen kotimaahan eli ulkomaille, sanoo Vanne tiedotteessaan.

Vanteen mukaan viime vuosien aikana rahastojen ja muun välillisen sijoittamisen osuus on kasvanut. Välillinen sijoitus tarkoittaa sitä, että joku muu kuin eläkevakuuttaja itse valitsee lopulliset sijoituskohteet.

- Rahastojen käyttäminen liittyy muun muassa riskien alueelliseen hajauttamiseen, hän sanoo.

Helsingin Sanomien tietojen mukaan suomalaisilla eläkeyhtiöillä on jopa miljardien eurojen sijoitukset erilaisissa veroparatiiseissa toimivissa yrityksissä.

TELAn mukaan sen kaikkien jäsenyhteisöjen sijoituskanta oli kuluvan vuoden ensimmäisen puoliskon lopussa 143,4 miljardia euroa. Tästä summasta 20 miljardia euroa on rahastosijoituksia. Kaikki rahastosijoitukset eivät ole nollaverotuksen maissa.

Tuoreimmat aiheesta: Talous

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä