Työmarkkinoilla jo 45-vuotias alkaa olla vanha
Ammattiliitto Pron työmarkkinatutkimuksen mukaan jo 45-vuotiaana on hankala työllistyä uudelleen. Samaan aikaan firmat saneeraavat ulos juuri viisikymppisiä ja joillakin aloilla työntekijöiden keski-ikä on nopeasti laskenut 40 ikävuoteen.
Vantaalainen Mervi Nuutinen sai lähtöpassit 35 vuoden työuran ja johtotehtävien jälkeen.
- Se tuotti alussa häkeltymisen, että näinkö tässä kävi. Ja kun en aikaisemmin ollut sellaisessa tilanteessa ollut, tuntui kuin olisi pudonnut syvään kuiluun, kuvailee Nuutinen kolmen vuoden takaista tilannetta.
Työnhaku yli viisikymppisenä näytti lähes mahdottomalta.
- Vaikka laittaa paljon hakemuksia, niin ei tule edes kutsua käymään. Ensimmäisenä kysytään esimerkiksi nettihakemuksissa, että minkä ikäinen olet. Ensimmäinen luukku on se, mihin pitää pistää päivä ja kuukausi ja vuosi. Se pudottaa hakemuksen mustaan aukkoon eikä sen jälkeen ole mitään toivoa, kertoo Nuutinen.
Työntekijöiden keski-ikä laskee vauhdilla
Samaan aukkoon tippuu yhä nuorempi. Yli nelikymppinen on monen työnantajan mielestä jo vanha ja jää nuorempien jalkoihin. Ammattiliitto Pron työmarkkinatutkimukseen kerätyt kokemukset paljastavat räikeää ikäsyrjintää heti 45 vuoden rajapyykin jälkeen. Työ on jäänyt saamatta syntymävuoden kertomisen jälkeen ja moni on otettu vain pätkätöihin tai koeajaksi.
Useilla aloilla työntekijöiden keski-ikä laskee vauhdilla. Esimerkiksi IT- ja viestintäalalla keski-ikä on enää 40 vuotta.
- Aiemmin keski-ikä oli 47-48-vuotta, mutta nyt se on tippunut lähes 40 ikävuoteen, toteaa IT- ja viestintäalan toimiala-asiamies Seppo Lindgren ammattiliitto Prosta.
Harjoittelijan palkalla töihin?
Jos eläkeikään on työnhakijalla vielä matkaa, esteeksi nousee monissa tapauksissa liian kova palkka. Pitkän uran tehneille työnhakijoille on tarjottu töitä, jos he suostuvat harjoittelijan palkkaan.
- Siinä on osittain ihan taloudelliset syyt. Työnantaja katsoo, että on helpompi ottaa nuoria ihmisiä pienemmällä palkalla ja heiltä löytyy suurempaa joustoa työnantajille, kertoo toimialavastaava Risto Tamminen Prosta.
- Suurelta osin tänä päivänä yritykset ovat sijoitusyhtiöiden omistuksessa ja usein omistus on ulkomailla. Siellä halutaan tulos ja täällä sitten työnantaja yrittää selviytyä siitä tavalla tai toisella.
Samaan aikaan puhutaan kuitenkin työurien pidentämisestä.
- Se tuntuu aika ristiriitaiselta, koska meillä on täysi työ pitää meidän jäsenet töissä varsinkin kun lähestytään eläkeikää, toteaa Tamminen.
Mervi Nuutinen pisti kolmen vuoden työnhaun ja kursseilla ravaamisen jälkeen pystyyn oman yrityksen. Nyt ikärasismi iskee vastaan enää harvoin.
- Se ikä tulee vielä siinäkin vastaan, että kun yrität yrittäjänä hakea sairausvakuutusta sairastumisen varalle niin vakuutusyhtiöt katsoo, että olen riski-ikäinen, naurahtaa Nuutinen.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Hyvinkään ampuja ihaili Saksan armeijaa ja sotapelejä
Facebook-suosikkeja: Airsoft-taistelupeli, armeijan varustekauppa ja muumit.
Katainen: Eutanasiasta käytävä vakava keskustelu
Pääministeri ei ota kantaan eutanasian puolesta tai vastaan. Hän ei pidä eutanasiaa puoluepoliittisena kysymyksenä eikä suostu tekemään asiasta esimerkiksi kokoomukselle puoluekannanottoa.
Kauppojen ovet pääosin säpissä helluntaina
Etelä-Karjalassa ja Kymenlaaksossa kaupat saavat olla auki poikkeusluvalla. Myös pienet päivittäistavarakaupat saavat pitää ovensa auki.
Hyvinkään ampujan motiivi yhä pimennossa
Hyvinkään ampujan kuulustelut jatkuvat tänään koko päivän. Jutun tutkinnanjohtajan mukaan vangitsemisoikeuskäynti on todennäköisesti tiistaina.
Nuoret etsivät epätoivoisesti selitystä: "Miksi?"
Eteenpäin pääseminen vaatii syyn löytämisen. Nuoret haluavat kriisichatissa myös käytännön ohjeita, miten uhkatilanteessa toimitaan.
Hyvinkäällä kahden päivän suruliputus ampumistapauksen vuoksi
Hyvinkään kouluissa vietetään maanantaiaamuna hiljainen hetki. Kaupungintaloon avataan surukirja.
Teuraspuukon kylkiäisenä tuli sotalapsi
Lappu kaulaan, linja-autoon ja kohti tuntematonta. Kokkolalaisen Soini Kosken evakkotaival alkoi kuten niin monen muunkin suomalaisen sotalapsen. Ruotsissa käteen tarttui tuntematon nainen. Se oli Soinin mukaan hänen elämänsä lottovoitto.
Hyvinkään ampujan kuulustelut jatkuvat
Lähiaikoina poliisin on tarkoitus kutsua kuultaviksi myös ne paikallaolleet, joita ei vielä ole tavoitettu. Tähänastisten kuulustelujen perusteella ampumisten takana ei ole kiinniotetun epäillyn lisäksi muita, kertoo jutun tutkinnanjohtaja.
Hukkuneiksi epäiltyjä etsitään Naantalissa ja Kuopiossa
Naantalissa on kadonnut nuorukainen, joka oli hypännyt Kuparivuoren kalliolta mereen vahvasti päihtyneenä. Kuopiossa katosi lauantai-iltana noin 70-vuotias kalareissulla ollut mies.
SPR auttaa nuoria kaduilla, puhelimitse ja netissä
SPR auttaa nuoria viikonlopun ajan monin tavoin. Hyvinkään ampumavälikohtauksessa kuoli kaksi ihmistä.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.