Turku |

Työnhaku kannattaa käynnistää nopeasti

TE-toimisto muistuttaa Salon Nokian työntekijöitä ilmoittautumaan viipymättä työnhakijaksi, kun irtisanominen tarkentuu. Myös mahdollisten vapaaehtoisten irtisanoutumispakettien kanssa on syytä olla tarkkana.

Kyltti te-toimistossa
Kuva: YLE / Susanna Pekkarinen

Nokia ilmoitti eilen irtisanovansa Salon tehtaalta tuhat työntekijää. Irtisanomispaketeista tullaan vielä neuvottelemaan. Työnhakijaksi kannattaa ilmoittautua heti, vaikka ottaisi vapaaehtoisen paketin.

- Työttömyysturvan maksaja jaksottaa paketin palkaksi ja työttömyysturvaa aletaan maksaa vasta, kun jaksotus on päättyy, huomauttaa Salon TE-toimiston apulaisjohtaja Juha Metsänoja.

- Työnhakijaksi kannattaa silti ilmoittautua heti. Muuten voi käydä esimerkiksi niin, että menettää mahdollisuuden ansiosidonnaiseen päivärahaan, Metsänoja muistuttaa.

TE-toimisto perustaa tehtaalle palvelupisteen. Lisäksi työntekijöille tarjotaan 10 päivän muutoskoulutusta, jossa saa valmennusta työnhakuun.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Turku

Juuri nyt

Kotimaa

Mies ampui katolta Hyvinkäällä - nainen kuoli, 8 loukkaantui

Hyvinkäällä sattui yöllä ampumistapaus, jossa kuoli yksi ihminen ja haavoittui yhdeksän. Poliisi eristi alueen tutkintaa varten.

Hyvinkäällä yhden surmannut ja kahdeksaa haavoittanut mies on yhä karkuteillä. Poliisi kaipaa vihjeitä paikalta poistuneesta kirkkaansinisestä Toyota Hiace -pakettiautosta. Yksi vakavasti loukkaantuneista on paikalle tullut poliisi.

  • Hyvinkään kaupunki on avannut sairaalan tiloihin kriisiapupisteen. Kriisiavun tavoittaa myös numeroista (019) 415550 ja (019) 415551

  • Radio- ja tv-uutiset aina puolen tunnin välein TV1, Yle Radio 1 ja Radio Suomi.

  • Olitko paikalla? Lähetä meille kuvauksesi tapahtumista osoitteeseen yle.uutiset@yle.fi. Kuvan tai videon voit lähettää samaan osoitteeseen tai numeroon 16149.

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä