Työttömien työnhakijoiden määrä nousee useimmilla toimialoilla
Hitaasti paranevista työttömyysluvuista huolimatta työttömyys on kasvanut useilla teollisuuden toimialoilla vuoden takaiseen verrattuna. Aivan uusia työpaikkoja on syntynyt mm. talonrakennukseen.
Työ- ja elinkeinomisteriö eritteli uusimmista työllisyysluvuista YLE Uutisten pyynnöstä myös ammattiryhmäkohtaiset tiedot.
Tulosten mukaan useimmilla toimialoilla on vuoden 2010 heinäkuussa enemmän työttömiä työnhakijoita kuin vuosi sitten samaan aikaan. Työttömien määrä on lisääntynyt mm. konepaja- ja metalliteollisuudessa.
- Nämä on sellaisia aloja, että niissä lomautukset nyt purkautuvat, arvelee Palkansaajien tutkimuslaitoksen johtaja Jaakko Kiander.
- Sitten kun lomautetut ovat tulleet töihin, niin tilanne varmaan pysyy aika stabiilina. Koska nämä ovat pääomavaltaisia aloja niin ei siellä niin kauheasti lähdetä luomaan uusia työpaikkoja, Kiander pohtii.
Myös korkeasti koulutetut työnhaussa
Myös mm. tekniikan aloilla, kuten korkeasti koulutettujen arkkitehtien ja insinöörien parissa työnhakijoiden määrä on kasvanut vuodessa lähes tuhannella.
Niinikään tietotekniikan, opetusalan ja sairaanhoidon parissa työskentelevien työttömien määrä on lisääntynyt.
Haltonilla peruttiin lomautukset
Halton Oy:n tehtaalla Iitin Kausalassa on ilmastointilaiteiden tuotanto pääsemässä taantuman hellittäessä takaisin entiseen vauhtiin. Henkilöstön lomautukset on peruttu ja liikevaihto kipuaa vuoden takaisiin kuukausilukemiin.
23 maassa toimiva suomalaisyrittäjä arvelee, että nyt on meneillään talouskasvu, joka ei ihan pian muutu uusiksi työpaikoiksi.
- Taantuman aikana pidettiin kiinni kapasiteetista, eli pidettiin henkilöstöstä kiinni, ja nyt sitten kun kasvu on käynnistynyt niin pystytään vielä toimimaan jonkin aikaa ennenkuin alkaa ihan oikeasti työllisyys kohenemaan, Haltonin hallituksen puheenjohtaja Halttunen sanoo.
- Uskomme kyllä, että kasvua on tulossa. Todennäköisesti tämä kasvu ei tule olemaan kovin voimallista, eli ainakin tämän syksyn aikana me varmaan tulemme olemaan siinä tilanteessa, että tuskin tulemme paljoa uutta työvoimaa tarvitsemaan, Halttunen sanoo.
Tuotanto kyllä pyörii
Vientiteollisuuden suurilla aloilla, kuten metalli- ja metsäteollisuudessa on tuotanto on toki vauhdissa.
Työministeriön erittelemien tietojen mukaan Metalliteollisuus on kutsunut yli 11 000 ryhmälomautettua työntekijää takaisin töihin. Todellisuudessa määrä on miltei kaksi kertaa suurempi, koska yksittäiset lomautukset eivät kirjaudu näihin lukuihin.
Metsäteollisuuden ryhmälomautuksia on peruttu liki 5 000.
Aivan uusia työpaikkoja syntyy myös, ennen muuta talonrakennusalalle. Samoin puukaupan viriäminen on tuonut lisää työtilaisuuksia metsätöihin.
Tuoreimmat aiheesta: Talous
Espanjan ongelmapankki tarvitsee yli tuplaten enemmän valtiontukea
Bankian yhä pahenevat ongelmat antavat ikävän signaalin Espanjan pankkien tilasta. Pankki oikaisi myös viime vuoden tulostietojaan: reilun 300 miljoonan euron voiton sijasta Bankia tekikin kolme miljardia euroa tappiota.
UPM löysi saksalaisostajan Albbruckin paperitehtaalle
UPM sulki kannattamattoman Albbruckin paperitehtaan tammikuussa. Nyt tehtaalle on löytynyt ostaja Saksasta.
EU vie Argentiinan WTO:n tutkittavaksi
EU:n mukaan Argentiinan tuontilisenssijärjestelmä on kansainvälisen kaupan sääntöjen vastainen ja haittaa EU:n vientiä. EU:n lisäksi 19 muuta maata on huolestunut rajoituksista.
Finnairin ja SLSY:n neuvonpito venyy ensi viikkoon
Finnairin sekä lentoemäntien ja stuerttien neuvottelut ovat tältä viikolta päättyneet tuloksettomina. Ensi viikolla yritetään taas sopia työntekijöiden siirrosta uuteen yhteisyritykseen.
Sunny Car Center maksaa yli 8 miljoonaa Kirstulan maasta
Hämeenlinna myy maa-alueen suunnitellulle autokauppakeskukselle miljoonakaupalla. Maakauppa kertoo toteuttajien uskosta suurhankkeen onnistumiseen. Keskus valmistuu aikataulussa, vakuuttaa toimitusjohtaja.
Malmikaivostoiminta polkaistiin Polvijärvellä ja Kaavilla
Australialaisyhtiö louhii Polvijärvellä maa-ainesta, josta rikastetaan Kaavilla kuparia, kultaa ja sinkkiä. Elinkeinoministeri sanoo korostavansa kaivosyhtiölle Suomen ympäristövaatimustasoa.
Johtajan keskipalkka lähes 10 miljoonaa dollaria Yhdysvalloissa
AP:n selvityksen mukaan keskimääräinen amerikkalainen toimitusjohtaja ansaitsi 9,6 miljoonaa dollaria eli 7,6 miljoonaa euroa viime vuonna. Uusi laki antaa osakkeenomistajan torpata palkankorotukset.
Väitös: Sijoittaminen nostaa itsetuntoa
Sijoittaja ei hae ainoastaan korkeinta mahdollista rahallista tuottoa. Voitoiksi lasketaan myös hauska ajanviete ja itsetunnon kohoaminen onnistuneiden sijoitusten myötä, todetaan tuoreessa väitöksessä.
Finanssialan fuusiossa syntyi LähiTapiola
Uusi yhtiö kertoi nimensä perjantaina. Lähivakuutuksen ja Tapiolan yhdistymisessä syntyy 4 000 työntekijän finanssikonserni.
Tulli varoittaa huijarien haamupaketeista
Tulli on saanut useita yhteydenottoja suomalaisilta, jotka ihmettelevät odottamiensa rahalähetyksien pysähtymistä tulliin. Todellisuudessa tulli ei ole edes nähnyt kyseisiä lähetyksiä.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.