Oulu |

Tytti Tuppurainen: Ei palkka-ammattilaisia kuntapolitiikkaan – jatketaan amatööriurheilun olympiahengessä

Kysymys ei ole ensisijassa rahasta, kirjoittaa sosiaalidemokraattien kansanedustaja Tytti Tuppurainen nettikolumnissaan. Tärkeämpää on, että kunnalliset päätöksentekijät säilyttävät yhteyden tavallisten ihmisten arkeen.

KansanedustajaTytti Tuppurainen
Kansanedustaja Tytti Tuppurainen (sd.) Kuva: YLE

Suuri kuntauudistus kaataa kuntien raja-aitoja ja mullistaa kuntien tehtäviä. Uudistuksen keskelle on tarpeen jättää pysyvää perustaa: kunnallista kansanvaltaa käyttävien luottamushenkilöiden tulee vastaisuudessakin pärjätä kokouspalkkioilla.

Pääkaupunkiseudulla viritellään ajatusta kuukausipalkan maksamisesta laajalle kuntapäättäjien joukolle, kysymys ei siis olisi pelkästä pormestarimallista. Ongelmat ovat ilmiselviä jo alkuvaiheessa: Kenelle kaikille palkkaa maksettaisiin? Mikä olisi riittävä, mutta kohtuullinen palkkataso? Tulisiko koko maahan useita satoja kuukausipalkkaisia poliitikkoja?

Nykyjärjestelmä on syytä säilyttää. Kysymys ei ole ensisijassa rahasta. Tärkeämpää on, että kunnalliset päätöksentekijät säilyttävät yhteyden tavallisten ihmisten arkeen.

Ammattilaishankkeen sijaan kunnallista päätöksentekoa voidaan uudistaa työtapoja kehittämällä. Kunnalliset luottamustoimet on voitava yhdistää normaaliin työ- ja perhe-elämään. Maratonkokouksista päästään eroon, jos valtuutetut ja muut luottamushenkilöt puhuvat vain kun asiaa ja malttavat tiivistää pitkät puheensa pääasioihin. Tämä uudistus on omissa käsissämme eikä se maksa mitään.

Tytti Tuppurainen (sd.), kansanedustaja

Tuoreimmat aiheesta: Oulu

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä