Helsinki |

Tyttöjä kannustetaan rullalaudan päälle skeittileirillä

Helsingissä Tyttörullalautailijat Ry ja Nuorisoasiainkeskus tutustuttavat nuoria tyttöjä skeitin saloihin. Skeittileirillä käydään yhdessä läpi Helsingin skeittispotteja ja muodostetaan uusia ystävyyssuhteita.

Skeittirampilla.
Kuva: YLE/Heikki Ambrusin

Laajasalon nuorisotalolla kaikuu jo aamutuimaan skeittaamisen äänet. Minirampille ovat kerääntyneet tyttöjen skeittileirille osallistuvat Natasha Kaila, Kaisla Huhta ja Emilia Pohjakallio. Tytöt ovat uusia kavereita keskenään.

- Minulla ei ole yhtään skeittaavaa kaveria. Tapasin nämä tytöt täällä ensimmäistä kertaa. Se on mukavaa, 14-vuotias Kaisla kertoo.

Tyttörullalautailijat Ry:n ja Nuorisoasiainkeskuksen järjestämän skeittileirin yksi tarkoitus juuri onkin tutustuttaa skeittauksesta kiinnostuneita tyttöjä toisiinsa. Vaikka tyttöharrastajiakin löytyy, rullalautailu on edelleen enemmän poikien laji. Tytöt saattavat helposti jäädä yksin harrastuksensa kanssa. Viikon aikana on myös tarkoitus vierailla Helsingin eri skeittipaikoissa ja opetella perustemppuja.

Uudet haasteet kiehtovat

Kolmen koplalla ei ole vielä paljoa kokemusta skeittaamisesta, mutta intoa löytyy senkin edestä. Natasha ja Emilia ovat rullailleet jonkin verran, kun taas Kaisla kokeilee skeittaamista leirillä ensimmäistä kertaa.

- Ihan aakkosista lähden liikkeelle. Perusjuttu on se, että haluan oppia pysymään laudan päällä. Se on tavoite.

Natasha puolestaan tiesi samantien mitä hänen kesälomaohjelmaansa kuuluisi. Heti kun hän bongasi leirin netistä, hän ilmoittautui menoon mukaan.

Tyttöporukka luettelee liudan syitä miksi skeittaaminen on lystiä; se on kivaa, siitä tulee hyvä mieli, skeitatessa saa olla ulkona, tasapainon hallinta paranee ja mikä parasta, touhussa oppii koko ajan uusia temppuja.

- Opin jokunen aika sitten menemään rampeilla. Se oli mahtava tunne, 12-vuotias Emilia vakuuttaa.

Pojat vs. tytöt

Tytöt kohtaavat edelleen silloin tällöin ennakkoluuloja skeittaavien poikien parissa. Tyttörullailijoita saatetaan aliarvioida tai heitä ei oteta tosissaan.

- Jengi kyselee, että mitä, skeittaatko sä muka, että tuu näyttään mitä osaat. Se on ärsyttävää, Natasha sanoo.

Kaislan mukaan pojissa on kahta lajia. Hieman vanhemmat, yli kaksikymmpiset skeittarit kuulemma mielellään opettavat tyttöjä skeittaamaan ja hyväksyvät heidät, kun taas nuoremmat alan harrastajat usein väheksyvät.

Jo reilu kymmenen vuotta skeitannut leirin ohjaaja Leena Vänni puolestaan kertoo, että itse hän ainakin näin vanhemmalla iällä hyötyy sukupuolestaan.

- Olisi stressaavampaa mennä skeittaamaan, jos olisi kohtuullisen huono vanhempi mies, nyt kuitenkin yleensä kannustetaan ja otetaan hyvin vastaan.

Tyttöjen skeittiverkosto

Nuorisoasiainkeskus ja Tyttörullalautailijat Ry halusivat järjestää kesäleirin, koska yhdessä lajin aloittaminen on helpompaa. Itse Tyttörullalautailijoihin kuuluva Vänni sanoo, että toisiin skeittarityttöihin tutustuminen on tärkeää.

- Muutin vuosi sitten Helsinkiin ja olen saanut jo älyttömästi uusia kavereita. Meillä on esimerkiksi oma vuoro Kontulan skeittihallilla ja kesäisin tiistaisessarit.

Vännin mukaan itse skeittauksen aloittaminen ei ole helppoa tai vaikeaa, sitä vain täytyy harjoitella paljon. Nuoret pojat kehittyvät huimaa vauhtia, koska he treenaavat yötä päivää. Tytöillä taas kiinnostuksen kohteet jakautuvat.

- Tyttöjä pitää kannustaa harjoittelemaan ahkerasti. Skeitata ei voi vain pari kertaa viikossa, sen verran vaikeaa se on. Monet tytöt harmi kyllä lopettavat, koska he edistyvät hitaasti.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Helsinki

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä