Viihde |

U2:n maailmankiertueen avauksessa yhteys avaruuteen

U2:n maailmankiertue käynnistyi tiistaina Barcelonasta. Konsertissa otettiin yhteys kansainväliselle avaruusasemalle ja osoitettiin kunniaa viime viikolla kuolleelle laulaja Michael Jacksonille.

U2-yhtyeen laulaja Bono esiintyy Barcelonassa kesäkuussa.
U2-yhtyeen laulaja Bono esiintyi 360 Tour -kiertueen avauskonsertissa Barcelonassa 30. kesäkuuta. Kuva: Albert Olive / EPA

U2:n 360 Tour -maailmankiertue on yhtyeen ensimmäinen kolmeen vuoteen. Kiertueen pyöreä konserttilava on yksi kaikkien aikojen suurimmista.



Kiertueen ensimmäisessä konsertissa Barcelonassa kuultiin U2:n vanhoja klassikkobiisejä sekä kappaleita uudelta No Line on the Horizon -albumilta. Yhtye omisti Angel of Harlem -kappaleensa viime viikolla kuolleelle Michael Jacksonille.



- Kirjoitimme kappaleen Billie Holidaylle, mutta tänä iltana soitamme sen Michael Jacksonille. Hän oli sanoinkuvaamaton lahjakkuus, laulaja Bono sanoi yleisölle.



Konsertin puolivälissä otettiin yhteys kansainväliselle avaruusasemalle. Bono kysyi astronauteilta, pystyvätkö he näkemään Barcelonan. Vastauksena oli, että kaikkein kauneinta heidän silmiensä edessä maailmankaikkeudessa oli sillä hetkellä sininen maapallo.



U2:n maailmankiertue on todennäköisesti yhtyeen kaikkien aikojen kallein noin sadan miljoonan dollarin budjetilla. Alan asiantuntijat arvioivat, että siitä tulee kaikkien aikojen tuottoisin konserttikiertue. Maailmankiertue nähdään 31 kaupungissa Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa ja sen näkee arviolta kolme miljoonaa ihmistä. Suomeen kiertue ei tule tänä vuonna. Kiertueen on kuitenkin tarkoitus saada jatkoa ensi vuonna paikoissa, joissa sitä nyt ei nähdä.

Lähteet:
Reuters, YLE Uutiset

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Viihde

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä