Ulkomaat |

Ukrainan kielilakikaaos jatkuu, presidentti väläytti uusia vaaleja

Kiovassa on ollut keskiviikkona väkivaltaisiksi äityneitä mielenosoituksia kielilakia vastaan. Tiistaina salamaäänestyksessä hyväksytty laki vahvistaa venäjän kielen asemaa.

Ukrainan presidentti Viktor Janukovitsh sanoi keskiviikkona, että maassa saatetaan pitää aikaistetut parlamenttivaalit kielilakikiistan vuoksi. Ukrainan parlamentti hyväksyi kiistellyn kielilain pikaäänestyksessä tiistaina.

Äänestystä ei ollut merkitty parlamentin päivälistalle ja se pidettiin niin nopeasti, että kaikki edustajat ja esimerkiksi parlamentin puhemies eivät edes ehtineet paikalle. Opposition kansanedustajat yrittivät estää äänestyksen nyrkkitappelulla, mutta hävisivät.

He huijasivat meitä kuin kissanpentuja. Ensinnäkin, he huijasivat minua, mutta suuremmassa mittakaavassa he huijasivat Ukrainaa ja sen kansaa.

- Volodmir Litvin

Opposition aktivistit ovat ottaneet keskiviikkona yhteen mellakkapoliisin kanssa Kiovan keskustassa. Useita ihmisiä loukkaantui kahakassa ja poliisi hajotti joukon kyynelkaasulla. Noin tuhatkunta ihmistä oli kokoontunut mielenosoitukseen, jota uutistoimistot kuvasivat sekasortoiseksi.

Presidentti Janukovitsh puolestaan on tavannut keskiviikon aikana useita puoluejohtajia. Muun muassa parlamentin puhemies Volodmir Litvin jätti eroilmoituksensa heti äänestyksen jälkeen.

- He huijasivat meitä kuin kissanpentuja. Ensinnäkin, he huijasivat minua, mutta suuremmassa mittakaavassa he huijasivat Ukrainaa ja sen kansaa. Uskon, että tämän petoksen satoa korjataan vielä pitkän ajan päästä, jyrähti Litvin.

Lain puolesta äänesti 248 parlamentaarikkoa. Ukrainan parlamentissa on 450 edustajaa. Laki vaatii vielä presidentin hyväksynnän, mutta Janukovitshin oma puolue on lain takana.

Kiistelty laki tunnustaa venäjän kielen aseman Ukrainan venäjänkielisillä alueilla maan itä- ja eteläosissa. Lain pelätään jakavan maan ukrainan- ja venäjänkielistä väestöä ja lisäävän Venäjän vaikutusvaltaa.

Opposition mukaan laki jyrättiin läpi ennen syksyn parlamenttivaaleja venäläisvähemmistön äänien kalastamiseksi.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä