Bush ja Kerry kohtaavat tv-väittelyssä
Kuva: YLE24, lähde: AP Graphics Bank
Vaaliväittelyä käydään kansallisesta turvallisuudesta ja Irakin tilanteesta. Kysymysten aihepiiri on jo pitkään ollut presidenttiehdokkaiden tiedossa.
Kerry on soimannut Bushia Irakin-sodan aloittamisesta. Bush taas syyttää Kerryä jahkailusta ja sanoo tämän olleen mukana päättämässä sotaretkestä.
Tosin asiantuntijoiden mukaan asiakysymysten hallintaa tärkeämpää on se, millaisen vaikutelman ehdokkaat itsestään antavat. Molemmat ehdokkaat ovatkin harjoitelleet väittelyä varten jo viikkoja.
Väittely nähdään suorana YLE24-kanavalla klo 4.00-6.00. Lähetystä ei tekstitetä tai selosteta suomeksi.
Presidenttiehdokkaat kohtaavat kakkiaan kolmessa tv-väittelyssä. Seuraavat väittelyt ovat lauantaiaamulla 9.10 ja torstaiaamulla 14.10.