yle.fi


Olet tässä

Euroopan nisäkäslajisto kasvoi yllättäen

julkaistu 12.10.2006 klo 21:18, päivitetty 30.10.2008 klo 02:02
Kyproksenhiiri

Kuva: Annie Orth / BBC

Euroopan eläimistö on saanut yllättäen uuden nisäkäslajin. Kyproksesta on löydetty hiiri, jonka DNA-kokeet ovat vahvistaneet uudeksi lajiksi.

Hiiren löytänyt tutkija Thomas Cucchi Durhamin yliopistosta Britanniasta kertoo, että maanisäkäslöytö on Euroopan ensimmäinen kymmeniin vuosiin. Hänen mukaansa oltiin jokseenkin varmoja, että kaikki maanosamme nisäkkäät tunnettiin jo.

Troodosin vuoristosta hylätyllä viljelysmaalla elelevä suurikorvainen, -silmäinen ja -hampainen kyproksenhiiri (mus cypriacus) on saaren ainoa alkuperäinen jyrsijälaji.

Fosiililöydöt kertovat lajin asettuneen saarelle tuhansia vuosia ennen ihmisiä. Sen sijaan nykyisin yleiset hiirilajit tulivat Kyprokseen ihmisten kyydissä kivikaudella. Useimmille alkuperäislajeille ihminen koutui kuolemaksi.

Muualta maailmasta uusia nisäkkäitäkin edelleen löytyy melko usein. Äskettäin on kerrottu muun muassa Tansaniasta löytyneestä apinalajista. Uusi hiirilajikin jäi tutkijoiden haaviin vastikään Filippiineillä.

AP, Reuters, BBC

Jatka tästä