Ydinkoe voi pahentaa Pohjois-Korean ruokapulaa
Kuva: Gerald Bourke/WFP
- Maailman tulee tehdä ero Pohjois-Korean hallituksen ja sen kansalaisten välillä, järjestön Aasian apulaisjohtaja Sophie Richardson muistuttaa. Avustusten lopettaminen voisi tietää nälänhätää miljoonille pohjoiskorealaisille.
Myös Kansainvälinen Punainen Risti ja YK:n Maailman elintarvikeohjelma WFP kehottavat kansainvälistä yhteisöä jatkamaan ruoka-apua.
Ruokapula on vaivannut Pohjois-Koreaa aina Neuvostoliiton romahduksesta saakka. Tilannetta ovat pahentaneet muun muassa tulvista johtuneet tuhot viljasadoille. Synkimpien arvioiden mukaan jopa kaksi miljoonaa pohjoiskorealaista kuoli nälkään 1990-luvulla.
Maa on myös omilla toimillaan pahentanut tilannetta. WFP pienensi aiemmin tänä vuonna avustuksiaan, koska Pohjois-Korea ilmoitti, ettei se halua tulla riippuvaiseksi avusta.
Pohjois-Korea on kuitenkin suostunut ottamaan vastaan apua naapureiltaan Kiinalta ja Etelä-Korealta.