yle.fi


Olet tässä

Viron ja Venäjän presidentit tapasivat pitkästä aikaa

julkaistu 28.6.2008 klo 18:02, päivitetty 1.11.2008 klo 01:27
Ilves ja Medvedev

Kuva: RURTR

Viron ja Venäjän presidentit ovat tavanneet ensi kertaa virallisesti 14 vuoteen. Ovi on nyt aukaistu, sanoi Viron presidentti Toomas Hendrik Ilves keskusteltuaan virkaveljensä Dmitri Medvedevin kanssa suomalais-ugrilaisten kansojen presidenttitapaamisessa Hanti-Mansiassa.

Tunnin mittaisessa tapaamisessa keskityttiin Viron ja Venäjän tämänhetkisiin suhteisiin, kerrotaan Viron presidentinkanslian tiedotteessa. Venäläisten lähteiden mukaan aiheena oli myös vironvenäläisten asema, mutta Ilveksen edustaja on kiistänyt tiedon.

Ilveksen mukaan Viro on jatkossa valmis neuvottelemaan muun muassa ympäristökysymyksistä, sotilashautasopimuksesta ja rajasopimuksesta, jonka Viro on jo ratifioinut.

Viron ja Venäjän kesken on ollut vain muutamia presidenttitason tapaamisia sitten Viron itsenäistymisen. Viimeksi Arnold Rütel ja Vladimir Putin juttelivat lyhyesti ja epävirallisesti, kun Rüütel oli Moskovassa vuonna 2005 tapaamassa Venäjän ortodoksisen kirkon päämiestä.

Edellinen virallinen tapaaminen oli vuonna 1994 Moskovassa, kun Lennart Meri ja Boris Jeltsin neuvottelivat venäläisjoukkojen vetytymisestä Virosta. Jeltsin puolestaan oli käynyt Tallinnassa pian valintansa jälkeen vuonna 1991.

Seuraava Venäjän-vierailu Ilveksellä on jo ensi syksynä, jolloin hän matkustaa Moskovaan kirkkoja koskevissa kysymyksissä.

YLE Uutiset

Jatka tästä