yle.fi


Tekstikoko:  A A A
Olet tässä

Yhdysvalloissa uusi suuri öljyvuoto

julkaistu 29.07. klo 10:55, päivitetty 29.07. klo 14:28
Greenpeacen mielenilmaus

Greenpeace järjesti mielenilmauksen Enbridgen Vancouverin-toimiston edessä torstaina.

Kuva: Tanya Ross / Greenpeace

Yhdysvaltain pohjoisosassa, Michiganin osavaltiossa, on päässyt jokeen noin neljä miljoonaa litraa raakaöljyä. Yhdysvaltain asukkaat ovat erittäin herkkiä öljyonnettomuuksille Meksikonlahden katastrofin takia.

Päästö johtui maanantaina tapahtuneesta 76-senttisen öljyputken katkeamisesta Marshallin kaupungissa. Öljy on valunut Kalamazoojoen valuma-alueelle. Asukkaat pelkäävät, että öljy pääsee pilaamaan Michiganjärveä, johon Kalamazoojoki laskee.

Vaurioitunut öljyputki on nyt tukittu. Michiganin osavaltion ja liittovaltion ympäristöviranomaiset yrittävät estää öljyn leviämisen. Öljyputken murtumisen syytä tutkitaan.

Öljyntorjuntaan on varattu kaksi miljoonaa dollaria, mitkä aiotaan karhuta putken omistajalta, kanadalaiselta Enbridge-yhtiöltä.

Enbridge sanoo suhtautuvansa vahinkoon äärimmäisellä vakavuudella. Michiganin kuvernööri Jennifer Granholm on kuitenkin moittinut niin yhtiötä kuin liittovaltion ympäristövirastoa EPA:a hitaasta reagoinnista onnettomuuteen.

AFP

Jatka tästä