Urpilainen laiskin Neste Oilin kokouksissa kävijä - kahdesta kokouksesta lähes 14 000 euroa
Öljy-yhtiö Neste Oil julkisti tiistaina illansuussa hallintoneuvostonsa jäsenten palkkiot ja kokousaktiivisuuden vuodesta 2008 alkaen. Tietojen mukaan SDP:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen on kuitannut runsaan kahden vuoden aikana kahdesta kokousta lähes 14 000 euroa.
Urpilainen oli tarkastelujakson aikana laiskin kokouksissa kävijä.
Valtion omistajaohjauksesta vastaava ministeri Jyri Häkämies (kok.) vaati tietojen julkistamista maanantaina Ylen haastattelussa.
Neste Oil ilmoitti julkistuksesta tiedotteella. Fortumissa julkistamiseen tarvitaan hallintoneuvoston käsittely. Myös energiayhtiö Fortum pyrkii julkistamaan tiedot mahdollisimman pian.
Jäsenelle kuukausipalkkioita 6 000 euroa vuodessa
Koko vuoden 2008 Neste Oilin hallintoneuvoston jäsenenä olleet ovat saaneet kuukausipalkkioita vuoden aikana 6 000 euroa. Sen lisäksi he ovat saaneet 200 euroa kokoukselta. Vuoden aikana oli kuusi kokousta. Jäsenten kokouspalkkiot sekä kuukausikorvaukset ovat samat viime ja tänä vuonna.
Vain hallintoneuvoston puheenjohtaja Heidi Hautala (vihr.) osallistui kaikkiin vuoden 2008 kokouksiin. Hän sai kuukausipalkkioita rivijäseniä enemmän eli koko vuodelta 11 000 euroa. Vuonna 2009 puheenjohtaja kuukausipalkkiot olivat yhteensä 12 000 euroa vuodessa.
Vuonna 2008 viiteen kokoukseen osallistuivat Esko Ahonen (kesk.), Mikael Fors, Markus Mustajärvi (vas.) ja Anne-Mari Virolainen (kok.). Koska Ahosen ja Virolaisen pesti alkoi vasta yhtiökokouksen jälkeen, he olivat edustettuna kaikissa toimikautensa kokouksissa.
Laiskimmin koko vuoden jäsenenä olleista kokouksiin osallistui Jutta Urpilainen (sd.). Hän oli paikalla vain yhdessä kokouksessa.
Hautala ja Mustajärvi ahkerimmat
Viime vuonna Neste Olin hallintoneuvosto kokoontui viisi kertaa. Puheenjohtaja Hautala ja Mustajärvi osallistuivat vuoden kaikkiin kokouksiin. Vähiten merkintöjä on Urpilaisella, joka osallistui myös viime vuonna vain yhteen kokoukseen.
Tämän vuoden kokoukset on kirjattu lokakuun alkuun. Siihen mennessä hallintoneuvosto oli kokoontunut neljä kertaa. Hautala ja Mustajärvi ovat olleet kaikissa kokouksissa.
Urpilainen ei ole osallistunut yhteenkään kokoukseen, mutta hän kautensa päättyi yhtiökokoukseen. Siihen mennessä hallintoneuvosto oli ollut koolla yhden kerran. Tästäkin vuodesta kuukausipalkkioita kertyi Urpilaiselle 1 500 euroa.
Tuoreimmat aiheesta: Talous
Uusi demokratia ohitti Syrizan kannatusmittauksissa
Viiden kannatusmittauksen mukaan säästöpakettia tukevan Uuden demokratian kannatus on 25,6 - 27,7 prosenttia ja säästöohjelmaa vastustavan Syrizan 20,1 - 26,0 prosenttia.
Espanjan ongelmapankki tarvitsee yli tuplaten enemmän valtiontukea
Bankian yhä pahenevat ongelmat antavat ikävän signaalin Espanjan pankkien tilasta. Pankki oikaisi myös viime vuoden tulostietojaan: reilun 300 miljoonan euron voiton sijasta Bankia tekikin kolme miljardia euroa tappiota.
UPM löysi saksalaisostajan Albbruckin paperitehtaalle
UPM sulki kannattamattoman Albbruckin paperitehtaan tammikuussa. Nyt tehtaalle on löytynyt ostaja Saksasta.
EU vie Argentiinan WTO:n tutkittavaksi
EU:n mukaan Argentiinan tuontilisenssijärjestelmä on kansainvälisen kaupan sääntöjen vastainen ja haittaa EU:n vientiä. EU:n lisäksi 19 muuta maata on huolestunut rajoituksista.
Finnairin ja SLSY:n neuvonpito venyy ensi viikkoon
Finnairin sekä lentoemäntien ja stuerttien neuvottelut ovat tältä viikolta päättyneet tuloksettomina. Ensi viikolla yritetään taas sopia työntekijöiden siirrosta uuteen yhteisyritykseen.
Sunny Car Center maksaa yli 8 miljoonaa Kirstulan maasta
Hämeenlinna myy maa-alueen suunnitellulle autokauppakeskukselle miljoonakaupalla. Maakauppa kertoo toteuttajien uskosta suurhankkeen onnistumiseen. Keskus valmistuu aikataulussa, vakuuttaa toimitusjohtaja.
Malmikaivostoiminta polkaistiin Polvijärvellä ja Kaavilla
Australialaisyhtiö louhii Polvijärvellä maa-ainesta, josta rikastetaan Kaavilla kuparia, kultaa ja sinkkiä. Elinkeinoministeri sanoo korostavansa kaivosyhtiölle Suomen ympäristövaatimustasoa.
Johtajan keskipalkka lähes 10 miljoonaa dollaria Yhdysvalloissa
AP:n selvityksen mukaan keskimääräinen amerikkalainen toimitusjohtaja ansaitsi 9,6 miljoonaa dollaria eli 7,6 miljoonaa euroa viime vuonna. Uusi laki antaa osakkeenomistajan torpata palkankorotukset.
Väitös: Sijoittaminen nostaa itsetuntoa
Sijoittaja ei hae ainoastaan korkeinta mahdollista rahallista tuottoa. Voitoiksi lasketaan myös hauska ajanviete ja itsetunnon kohoaminen onnistuneiden sijoitusten myötä, todetaan tuoreessa väitöksessä.
Finanssialan fuusiossa syntyi LähiTapiola
Uusi yhtiö kertoi nimensä perjantaina. Lähivakuutuksen ja Tapiolan yhdistymisessä syntyy 4 000 työntekijän finanssikonserni.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.