Uskallatko ottaa vastaan ilmaisia näytepakkauksia?
Kuluttajaviranomaiset saavat säännöllisesti valituksia luontaistuotteiden harhaanjohtavasta markkinoinnista. Oletko vastaanottanut "ilmaisen" näytteen luontaistuotetta ja alkanut saada kotiisi säännöllisesti maksullisia tuotepaketteja? Toistuviin toimituksiin sitoudutaan usein vahingossa puhelimessa tai ostoskeskusten ständeillä.
Yhteistä tapauksille on se, että kuluttajille luvataan ilmaiseksi tai toimituskulujen hinnalla näytepakkaus. Samalla tilaaja kuitenkin sidotaan maksulliseen sopimukseen.
Viimeisin Kuluttajaviraston käsittelemistä luontaistuotteiden markkinointiin liittyvistä tapauksista koskee Wellnutrition-nimistä yritystä. Wellnutrition houkutteli messuilla ja ostoskeskuksissa kuluttajia osallistumaan arvontaan ja tilaamaan ravintolisästä ilmaisen näytteen.
Lomakkeen täyttäneet kuluttajat tulivat kuitenkin samalla tietämättään tehneeksi vuoden pituisen sopimuksen. He alkoivat saada kotiinsa säännöllisesti maksullisia tuotepaketteja. Wellnutrition ei suostunut peruuttamaan tilausta. Lopulta kuluttaja-asiamies määräsi yritykselle markkinointikiellon.
Kuinka yleistä harhaanjohtava luontaistuotemarkkinointi on Suomessa? Oletko sinä joutunut sen uhriksi?
Miksi juuri luontaistuotteilla tehtaillaan huijauksia? Entä kuinka paljon terveystuoteala kärsii huijauksista?
Kotimaan toimitus valmistelee juttua aiheesta. Voit myös ottaa yhteyttä suoraan toimittajaan tuuli.toivanen@yle.fi
Tuoreimmat aiheesta: Suora linja
Keskustele: Kuuluvatko Siivouspäivät ja kirpputorit arkeesi?
Tänään lauantaina vietettiin kolmatta kertaa valtakunnallista Siivouspäivää. Mukaan ilmoittautui osallistujia 89 paikkakunnalta. Koko maassa myyntipaikkoja oli yli 2 800. Oletko ahkera kierrättäjä? Millaisia löytöjä olet tehnyt kirpputoreilla?
Keskustele: Olisivatko pyöräilijöiden promillerajat tarpeen?
Polkupyörällä päihtyneenä polkeminen on lain mukaan liikennejuopumus. Lain rikkomisesta ei kuitenkaan seuraa mitään, sillä polkupyörän tai hevosvaunun kuljettajalle ei ole promillerajaa. Kuulostaako laki ristiriitaiselta? Oletko kohdannut tankojuoppoja?
Pitäisikö Suomen seurata puolustusasioissa Viron esimerkkiä?
Nato-maa Viro aikoo vahvistaa armeijaansa mm. kasvattamalla nopean toiminnan joukkoja ja hankkimalla uutta aseistusta. Viro siis lisää puolustusmenojaan monen muun maan leikatessa niitä. Viron puolustusministerin mukaan Suomen Nato-jäsenyys parantaisi koko lähialueen turvallisuutta. Mitä mieltä olet? Pitäisikö Suomen ottaa esimerkkiä Virosta puolustusasioissa? Pidätkö Viron puolustukseen liittyviä ratkaisuja järkevinä? Miksi Suomi ja Viro ovat olleet eri linjoilla maanpuolustuksessa?
Keskustele: Mikä oppi kaatoi ojaan?
Jokaisen sukupolven on itse tehtävä omat virheensä ja opittava niistä. Toiset uskovat kokemuksen tuomiin elämänohjeisiin. Mitä neuvoa kannatti aikoinaan kuunnella? Pätevätkö entisajan opit 2010-luvulla?
Keskustele: Mitä lukioiden rankkaus merkitsee sinulle?
Helsinkiläislukiot vievät pisimmän korren tänäkin vuonna lukiovertailussa. Kymmenen parhaan joukkoon yltävät myös lukiot Turusta, Lahdesta ja Valtimolta. Mitä lukioiden vertailutilastot merkitsevät sinulle?
Keskustele: Hulluruoho - oletko törmännyt?
Pakastevihannesten seassa ollut, myrkytyksiä aiheuttanut hulluruoho on pystytty jäljittämään yhden sopimusviljelijän tilalle Espanjaan. Onko hulluruoho sinulle tuttu kasvi?
Keskustele: Poliisi juoppokuskina - muuttaisitko poliisin tehtäviä?
Poliisilla menee vuodessa lähes viisi miljoonaa euroa päihtyneistä henkilöistä huolehtimiseen. Eniten päihtyneisiin menee aikaa ja rahaa Helsingissä ja Pirkanmaalla. Muuttaisitko poliisin tehtäviä?
Keskustele: Onko pesäpallosta vielä kansallispeliksi?
Superpesiskausi alkoi toukokuun puolivälissä, mutta kiekkohuuman kaltaista intoa ei peli harrastajaporukoiden ulkopuolella herätä. Osassa kouluista kansallispeliämme pelataan vielä, mutta sekin on hiipumaan päin. Vieläkö pesäpallo voisi innostaa?
Keskustele: Mitä haluat kysyä Esko Aholta?
Entinen pääministeri, Sitran yliasiamies ja Nokia-johtaja Esko Aho tutkii ja opettaa Yhdysvalloissa Harvardin yliopistossa. Seuraavaksi hänestä tulee Venäjän kaupan edistäjä. Mitä Boston on opettanut hänelle Euroopasta ja Suomesta?
Keskustele: Joko narkolepsiajupakka on selvitetty?
Suomessa annettu sikainfluenssarokotus lisäsi myös aikuisten riskiä sairastua narkolepsiaan, vahvistaa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen raportti. Aikuisten kohonnut sairastumisriski kesti noin kahdeksan kuukautta rokottamisesta. Joko rokotusjupakka on selvitetty?

Kommentoi aihetta
(37 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
masa
Ilmoita asiattomasta kommentistaSellaisia ei ole olemassakaan.
Nyt on
Ilmoita asiattomasta kommentistaNaturaMedPharma lähettänyt ilmaisesta matkasta Gardajärvelle ilmoituksen ja tuotteen ilmaisen kuukauden 4,90 hinnalla 30 pv palautusoikeudella. Tämän rehellisyyttä selvitän. Tilaus ei ole saapunut kuitenkaan. Liekö syy siinä, etten suostunut antamaan osite-ja puhelinnumerolle tao sähköpostiin käyttöoikeutta?
Olen kiitollinen, jos selvitätte tämän rehellisyyden. On vaikea uskoa ilaiseen tuotteeseen ja mihin todellisuudessa suostuu. Toisaalta rehelliselle firmalle soisi hyvän kohtelun.
Nyt on
Ilmoita asiattomasta kommentistaen olekaan tehnyt tilausta, mutta tietoni eivät vain lähde sieltä pyynnöstä huolimatta. Kestää kuulema 3 kk ... Huokaus ... Miksi aina on näitä, jotka pilaavat hyvät asiat!
Tuuli Toivanen / Yle
Ilmoita asiattomasta kommentistaNaturaMed Pharma on saanut vuonna 2010 kuluttaja-asiamieheltä markkinointikiellon, joka koski kuluttajatutkimukseksi naamioitua kirjekampanjaa.
Yle Uutisten jutun vuodelta 2010 löydät täältä: http://yle.fi/uutiset/kuluttajavirasto_puuttui_luontaistuotteiden_markkinointiin/5644371
Kuvailemasi tapaus kuulostaa tyypilliseltä esimerkiltä harhaanjohtavasta markkinoinnista.
myymi
Ilmoita asiattomasta kommentistaSähkötupakkaa luvattiin ilmaiseksi, kolme patruunaa ja aloituspakkaus. Kun lähetys tuli, ei ollut kolmea patruunaa, vaan neljä ja lasku 35 euroa. Lisäksi olisin sitoutunut ostamaan vuoden ajan saman 4 patruunan pakkauksen kuukausittain. Lähetin koko paketin pois, en ollut suunnitellut käyttäväni vuoden ajan koko laitetta. Lisäksi paketti tuli Puolasta.
Arska_aa
Ilmoita asiattomasta kommentistaKuuluneeko samaan kategoriaan nämä puhelinkalsarimyyjät? Soittelevat ja tarjoavat aloituspakkausta miesten kalsariklubiin jossa saat kolmet kalsarit ja vain postikulujen hinnalla. Jatkssa pökiä tulisi kolmen nipuissa muutaman viikon välein. Kuinka paljon misten luullaan ensinnäkin hiertävän kalsareita hajalle. Edes papusoppakuurilla ei saa menemään sitä määrää pöksyjä kuussa. Ja kun kalsongit ei kiinnosta niin tarjoavat sitten sukkia. Sama juttu se on niiden kanssa. Ei mies ole mikään sukansyöjä, se rooli on varattu pesukoneelle.
nappikauppaa
Ilmoita asiattomasta kommentistaOlisin uhrina jos alkaisin vähänkin keskustelemaan puhelin myyjien kanssa. Jos soittaja yrittää kaupata jotakin tai tarjoaa "ilmaisia"tuotteita kannattaakin lopettaa puhelu. Eihän näistä tuotteista tiedetä mistä on oikeasti valmistettu tms.melkoinen riski ja riesan saa jos ottaa vastaan.
vm.-51
Ilmoita asiattomasta kommentistaMinun kohdalla kyse on siitä,etten pelkää ottaa vastaan ilmaisia näytepakkauksia vaan pidän täysin "vinksahtaneina" niitä jotka näitä "ilmaisnäytteitä" jakaa.Siksi en esim.avaa sellaista sähköpostia ollenkaan vaan tuhoan ne saman tien.
Mihail
Ilmoita asiattomasta kommentistaMunille on viime vuosina kaupattu kyseisellä periaatteella sitä sun toista, mm. alusvaatteita, sähkösopimuksia yms.
Jos puhelinmyyjä alkaa ilmaisen näytteen tilauksen yhteydessä kyselemään henkilötunnusta, kannattaa olla varuillaan. Siinä tapauksessa on kyseessä melko varmasti liittyminen pitempikestoiseen sopimukseen.
Useimmiten syntyneen sopimuksen on mahdollista myös purkaa kuluttajansuojalain nojalla 2 viikon sisällä sopimuksen tekemisestä. Tässä tapauksessa huom. 2 viikkoa käydystä puhelinkeskustelusta, eikä näytteen saapumisesta!
Tuuli Toivanen / Yle
Ilmoita asiattomasta kommentistaTotta, Mihail! Henkilötunnuksen kanssa kannattaa ollaa tarkkana.
Kuluttajaviraston lakimies muistutti myös haastattelussa, että kun kauppakeskuksen "ständillä" jaetaan jotain ilmaiseksi, ja samalla pyydetään yhteystietoja, pitäisi hälytyskellojen alkaa soida päässä.
Tarkkapoika
Ilmoita asiattomasta kommentistaNiin usein ja sen verran paljon on asiasta kirjoitettu/kerrottu julkisuudessa, että ihan omaa hölmöyttään ihmiset menevät lankaan moisessa markkinoinnissa.
Itse kierrän kaukaa kojut, joissa markkinoidaan "ilmaisnäytteitä" tai "kokeiluversioita", sekä soittajille kerron heti alkuun, että ei kiinnosta ja olen huomannut, että moinen sanapari pitää toistaa useaan kertaan, sen verran sitä puhetta vastaansa saa.
Ihan vaan neuvoksi kaikille, että muistakaa, tässä maailmasa ei ole mikään kaupallisesti hyodynnettävissä oleva tuote ilmainen, loppulaskun maksaa yleensä aina joku, ja se voit olla sinä!
Jukka L
Ilmoita asiattomasta kommentistaMuutaman kokemuksen kautta olen tullut siihen johtopäätökseen, että KOSKAAN EI PIDÄ ottaa vastaan mitään "ilmaistarjousta". Jokaiseen tapaukseen on jokin koira haudattuna jonnekin, vaikka sitä ei puhelimessa välttämättä aina huomaisikaan (siihenhän tämä markkinointi perustuneekin...). Mikäli tuote olisi ylivoimainen laadultaan tai hinta/laatusuhteeltaan, niin sitä kyllä myytäisiin avoimesti kaupassa.
Ilmaisia lounaita ei ole olemassa, kuten vanha sanontakin jo sanoo...
Anjika
Ilmoita asiattomasta kommentistaEnnen tällaiset ilmaisnäytteet todellakin olivat ilmaisia, tosin melko harvinaisia, eivätkä velvoittaneet mihinkään. Oikeastaan oli jopa kiinnostava yllätys jokin postin mukana tullut pieni näytepakkaus vaikkapa pesujauhetta taikka jotain muuta tarviketta. Nyt, jos kaupitellaan jotakin ilmaisnäytettä, on parempi todeta, että kyllä sellainen ilmainen on melko kallista, päättää puhelu siihen, ja jollei mene perille niin se siitä ja puhelin vaan kiinni.
Työtön
Ilmoita asiattomasta kommentistaItse menin juuri FB:ssä näpräämään reducilin ilmaistarjouksen maksetaan vain postikulut, joista ei mainittu mitään hintaan. Kaavakkeessa ei sitoudu mihinkään, mutta kun menee niiden sivuille, niin siellä onkin, että 3 kk:n välein tulisi uusi pakkaus 35 euron laskulla. Mihin minulle ei ole varaa missään tapauksessa. Lisäksi sekoitin Reducil nimen apteekin kautta saatavaan laihdutuslääke Reductil (tai jotain), joka vaikuttaa ihan asialliseslta tuotteelta. Postikulutkin osoittautui 9 euron hintaiseksi. Jälkipyykkiä jään odottelemaan. Ehkä eroaminen onnistuu nätisti, mutta epäilen.
huoh
Ilmoita asiattomasta kommentistaFB oleviin mainoksiin ei tule LUOTTAA jos nyt menit sitoutumaan sitten vaan yhteyspankkiin ja pahimmaksessa tapauksessa suljet pankkikortit ja tilit loppuu ainakin menot sillä keinoin.
Koittakaa nyt hyvät ihmiset jo oppia se asia sellaista asiaa ei ole maailmassa kuin ilmainen. Kaikki maksaa rahaa, jossain muodossa.