Helsinki |

Uudenmaan kunnanjohtajat kannattavat pakkoruotsia

YLE Uutisten kyselyyn vastanneista kunnanjohtajista kolmannes muuttaisi ruotsin kielen opiskelun vapaaehtoiseksi koko Suomessa. Kyselyyn vastanneista Uudenmaan kunnanjohtajista valtaosa kuitenkin kannattaa toisen kotimaisen kielen säilyttämistä pakollisena.

Kuva: YLE

Uudenmaan 13 kunnanjohtajasta vain kolme kannattaa ruotsin kielen muuttamista vapaaehtoiseksi koko Suomessa.

Ruotsin kielen opiskelun muuttamista vapaaehtoiseksi kannattaa muun muassa Järvenpään kaupunginjohtaja Erkki Kukkonen. Hän perustelee muutoksen tarpeellisuutta kielivalikoiman laajentamismahdollisuuksilla.

– Jos meillä olisi pakollinen äidinkieli ja sitten olisi esimerkiksi kaksi valinnaista kieltä, niin kielivalikoima laajenisi merkittävällä tavalla. Siitä on hyötyä siinä mielessä, että suomalaisethan tarvitsevat monipuolisesti kieliä.

Kukkonen ottaa esimerkiksi maailman puhutuimman kielen mandariinikiinan.

– Suomessa sen osaaminen on aika lailla vähäistä. Tällaiset asiat mahdollistuisivat, jos valinnanvaraa olisi. Nythän pakkoruotsi vie sen yhden vaihtoehdon aina mennessään.

Kukkosen mukaan kiinan kielen tarve on tullut esiin vaikkapa vientiyritysten kohdalla.

Myös Nurmijärven kunnanjohtaja Kimmo Behm on Kukkosen kanssa samoilla linjoilla.

– Maailma on muuttunut, ja ruotsin kielen asema heikentyy koko ajan. Pääkaupunkiseudullahan ruotsilla varmasti on vielä merkitystä, mutta koko ajan se vähenee maailmanlaajuisesti. Pitäisi olla enemmän vaihtoehtoja.

Vaihtoehtoina ruotsille Uudenmaan johtajat mainitsivat kiinan lisäksi saksan ja venäjän.

Kyselyyn vastasi kaikkiaan 167 kunnanjohtajaa manner-Suomesta. Vastausprosentti on 51,2.

Kielikysymyksistä keskustellaan tänään myös Ylen aikaisen Pasilan parlamentissa klo 13.10 alkaen.

Lähteet:
YLE Helsinki

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Helsinki

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä