Uudet rojaltimaksut uhkaavat Berliinin yöelämää
Tekijänoikeusjärjestö kaavailee uutta veroa saksalaisbaarien sisäänpääsymaksuihin. Saksassa pelätään, että se johtaa monen paikan kuolemaan ja Berliinin yöelämän näivettymiseen.
Uudet rojaltimaksut uhkaavat Berliinin kuuluisaa yöelämää.
Saksalainen musiikin tekijänoikeusjärjestö GEMA kertoi huhtikuussa suunnittelevansa 10 prosentin veroa kaikkien Saksan baarien ja klubien sisäänpääsymaksuihin. GEMA:lla on alalla maine yhtenä Euroopan kärkkäimmistä rojaltimaksujen perijöistä.
Saksan hotelli- ja ravintola-alan järjestö arvelee, että GEMA-maksut nousevat ensi vuoden alusta tämän johdosta keskimäärin 400-600 prosenttia. Samalla järjestö varoitti, että monet toimijat voivat sen seurauksena lopettaa.
Visit Berlin -markkinointiryhmän johtaja Burkhard Kieker sanoo, että Berliinin maineikas yöelämä on yksi kaupungin suurimmista vetonauloista. Kiekar varoittaa mahdollisen veron vaikutuksista kaupungin klubeihin.
- Kolmasosa Berliiniin tulevista tulee kaupunkiin myös sen yöelämän takia, hän sanoo uutistoimisto AFP:lle.
Kieker ei ole huolissaan siitä, että Berliini menettäisi veron takia vetovoimansa eurooppalaisjuhlijoiden keskuudessa. Sen sijaan hän uskoo, että klubien pitäisi käyttää yhä enemmän luovuuttaan kuten muurin murtumisen jälkeisinä vuosina.
Kieker kritisoi GEMA:a ahneudesta. Samalla hän arvelee, että Berliini palaa takaisin 1990-luvun kaltaiseen tilaan, jolloin kaupunki oli pullollaan laittomia klubeja.
- Silloin Geman virkailija etsii kuumeisesti ovea päästäkseen kellariin selvittämään, mitä musiikkia siellä soitetaan, hän heittää.
- Sellainen on Berliini – skene on kuin elohopea. Jos se ei toimi yhdessä paikassa, se menee muualle.
GEMA:n mukaan rojaltimaksut ovat välttämättömiä artistien ja levy-yhtiöiden kannalta. Näin on varsinkin nyt, kun musiikkibisnes on kriisissä. GEMA sanoo pitävänsä veroa reiluna.
Viime kuussa sadat saksalaisyökerhot hiljensivät musiikkinsa lauantaina viiden minuutin ajaksi protestina GEMA:n suunnitelmille. Kansalaisadressi on kerännyt jo noin 200 000 allekirjoitusta.
Berliiniläisklubit ovat saavuttaneet maailmanluokan maineen juhlijoiden keskuudessa. Bileet alkavat niissä usein myöhään ja kestävät pitkälle seuraavaan päivään.
Berliinissä vieraili viime vuonna 22,5 miljoonaa matkailijaa.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Poliisiasemalle iskettiin Irakissa
Paikallisten viranomaisten mukaan kymmenen poliisia kuoli sunnuntaina tehdyissä iskuissa. Tekijöistä ei ole tietoa.
Nigeria tarjoaa armahdusta antautuville islamisteille
Armeija on iskenyt viime päivinä islamistiryhmä Boko Haramia vastaan Nigerian koillisosassa. Maan presidentti on tarjonnut islamisteille armahdusta, jos he antautuvat viranomaisille.
Merihätään joutuneet suomalaiset pääsivät jatkamaan matkaansa
Länsi-Suomen merivartiostosta kerrotaan, että avustava alus luovutti purjeveneeseen polttoainetta ja vettä puolilta öin Suomen aikaa. Purjeveneen päällikön mukaan alus jatkaa matkaansa kohti Bermudaa.
Mehiläiset etsimään maamiinoja
Miinojenraivaajat ovat samassa lentäviä apureita, jos kroatialaisen professorin tutkimus tuottaa tulosta.
Lehti: Syyrian öljylähteet islamistien hallussa
Jos EU vapauttaa Syyrian kauppasaartoa, seurauksena voi olla, että länsi tukee maltillisten voimien sijaan ääri-islamilaisen järjestön toimintaa, kertoo The Guardian.
Algerian presidentti koomassa? - lehtiä sensuroidaan
Algerian presidentti saattaa olla Ranskassa tai Sveitsissä tai tulossa kotiin tiedottomassa tilassa, kukaan ei tiedä. Viranomaiset sensuroivat lehdet, joissa asiaa pohditaan.
Kaksi suomalaista merihädässä Atlantilla
Rajavartiolaitoksen mukaan kaksi Kuubasta Bermudaan matkalla ollutta suomalaismiestä on joutunut merihätään. Yhdysvaltain viranomaiset ovat saaneet yhteyden Atlantilla ajelehtiviin.
Kurier: Ei sittenkään mitään lunnaita siepatuista
Itävaltalaislehden mukaan Jemenin armeija pakotti sieppaajat vieraalle heimoalueelle, eikä heille jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin vapauttaa ulkomaalaiset oman henkensä uhalla. Suomen ulkoministeriö ei edelleenkään kommentoi vapautusoperaation yksityiskohtia.
Hizbollah hyökkää armeijan rinnalla Syyriassa
Syyrian hallituksen joukot ovat saaneet uutta puhtia maan sisällissodassa Libanonin Hizbollah-taistelijoilta.
Eurokriisi - syy surkeaan viisumenestykseen?
Saksa sai vain 18 pistettä, Suomi 13. Saksassa yllättävän huono sijoitus on pantu suoraan liittokansleri Angela Merkelin syyksi.
