Tiede |

Uusi testi paljastaa nopeasti levämyrkyt

Joka kymmenennessä järvessä on liikaa levää.

Tutkija Pia Vesterkvist tutkii levämyrkkyjä laboratoriossa.
Tutkija Pia Vesterkvist tutkii levämyrkkyjä laboratoriossa. Kuva: Linus Hoffman / Yle

Levämyrkyt voidaan nyt jäljittää uudella, nopealla testillä. Menetelmä kertoo noin puolessatoista tunnissa onko vesi sopivaa juomavedeksi tai voiko siinä uida ja kalastaa.

Tutkija Pia Vesterkvist Åbo Akademista selvitti väitöstyötään varten noin sadan järven leväpitoisuudet eri puolilla maata. Ahvenanmaalta tutkittiin kaikki järvet.

Vesterkvist kehitti mittauksia varten erityisen TR-FIA-testin, joka on huomattavasti tarkempi kuin aikaisemmat mittausmenetelmät, kerrotaan Åbo Akademista.

Uudella testillä pystytään todentamaan myös entistä tarkemmin hyvin pieniä tai erittäin suuria pitoisuuksia.

Tulos oli, että leväpitoisuuksia löytyi noin 17 prosentissa järvivesistä, ja niitä löytyi lähes kaikenlaisista järvistä. Hyvä uutinen oli se, että pitoisuudet olivat kuitenkin usein niin alhaisia, että niistä ei ole vaaraa.

Uudesta testimenetelmästä on hyötyä erityisesti vesilaitoksille, jotka tarvitsevat nopeasti tietoa raakaveden laadusta. Tutkimusten mukaan levämyrkyt ovat haitallisia maksalle. Vesterkvistin väitöskirja tarkastettiin kesäkuussa.

Tuoreimmat aiheesta: Tiede

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä