Uutiset puhelimeen
Uutiset puhelimeesi
Kätevin tapa pysyä ajan tasalla uutis- ja urheilutapahtumista on YLEn tekstiviestiuutispalvelu.
Palvelu tilataan lähettämällä tekstiviesti UUTISET numeroon 16149. Hinta 0.35€ / vastaanotettu viesti.
Huom! Nyt voit tilata uutispalvelumme myös kiinteällä kuukausimaksulla. Lähetä viesti UUTISETKK numeroon 16149. Kuukausimaksu on 12€ .
Palvelu sisältää päivän tärkeimmät uutiset, keskimäärin kaksi tekstiviestiä vuorokaudessa. Tilauksen voi lopettaa lähettämällä tekstiviestin UUTISET SULJE numeroon 16149.
Palvelu toimii seuraavien operaattoreiden liittymillä: Aina, DNA, Elisa, Kolumbus, Saunalahti, Sonera, Tele Finland, Zeroforty, GoMobile sekä Ålands Mobiltelefon.
Radio-ohjelmien kuunteleminen matkapuhelimessa
YLE.mobi on matkapuhelimille sovitettu internet-palvelu. Internet-yhteyden löydät puhelimestasi yleensä maapallokuvakkeen kautta. YLE.mobin löydät kirjoittamalla kännykän web-osoitekenttään yle.mobi
Voit kuunnella YLE.mobista YLEn radiokanavia tai yksittäisiä ohjelmia.
Radiokanavien kuunteleminen edellyttää, että puhelimessa on 3G-yhteys ja mediasoitin. Kuunneltavat suorat lähetykset löytyvät "Kuuntele nettiradioita" -linkin takaa.
Kuunneltavat ja ladattavat ohjelmat löytyvät Podcast Areenasta. Podcast Areena edellyttää mp3-tiedostoja tukevaa päätelaitetta.
Voit kuunnella matkapuhelimella Podcast Areenasta ohjelmasarjojen yksittäisiä jaksoja tai tilata podcasteja puhelimeesi. Kun tilaat podcastin matkapuhelimeesi, niin ohjelmasarjan otsikot päivittyvät laitteesesi automaattisesti. Kun haluat kuunnella jaksoja niin silloin puhelimesi kysyy haluatko ladata audion. Kun ohjelma on latautunut voit joko kuunnella sen heti tai tallentaa sen myöhemmin kuunneltavaksi.
YLE.mobin palvelut ovat ilmaisia, mutta operaattori ottaa datasiirrosta maksun. Jos käytät audioita matkapuhelimen kautta paljon, kannattaa hankkia kiinteähintainen datapaketti.
Tuoreimmat aiheesta: Lappi
Peuravuonon sahalla ei muutoksia
Arktos Groupin yrityssaneeraushakemus ei ole vaikuttanut samalla omistajapohjalla olevan Inarin Peuravuonon sahan toimintaan. Sahan vuosi sitten ostanut Morven Ltd Oy:n toimitusjohtaja Jaakko Kilpeläinen kertoo sahan tuotannon jatkuneen talven ajan normaalisti.
Maa järisi neljästi Norjanmerellä
Yhdysvaltain geologinen keskus ei antanut tsunamivaroitusta maanjäristysten takia.
Ympäristöministeriö tiukentaa virkavapauksiaan
Ministeriö ei aio jatkossa puoltaa esimerkiksi kaivosyhtiöihin töihin haluavien virkamiesten virkavapauksia. Kansliapäällikkö Hannele Pokan mukaan linjaus tehtiin, koska liikehdintä koettelee kansalaisten luottamusta.
"Onko pakko maksaa, jos ei taho?"
Yksityinen parkkisakko kuumentaa tunteita myös Rovaniemellä.
Valion vanhanajan täysmaitoa ei vielä tunneta
Valion Hilja-vanhanajan täysmaito on vielä suurelle osalle ostajia tuntematon tuote. Valion brändipäällikön Paula Viikarin mukaan Valio on toukokuun alussa tuonut mahdollisimman vähän käsitellyn maitotuotteen markkinoille kuluttajien toiveesta.
Mies huitoi puukolla Sodankylässä
Sodankyläläinen mies sai pahoinpitelystä ehdollisen vankeusrangaistuksen. Mies oli aiheuttanut puukolla toiselle miehelle runsaasti verta vuotaneet haavat sormiin.
Oudompaa Särestöniemeä esillä Rovaniemellä
Kattava läpileikkaus Reidar Särestöniemen taiteesta esillä Rovaniemen taidemuseoon. Perjantaina avattava näyttely on koottu Kirsi ja Keio Eerikäisen taidesäätiön lähes kahden sadan taulun kokoelmasta. Kokoelma on annettu säilytettäväksi Rovaniemen taidemuseolle. Näyttelyssä on esillä on 120 Särestöniemen teosta alkuajoista viimeisiin maalauksiin.
Poika varasti humalassa auton
Humalainen poika varasti auton ja lähti sillä liikenteeseen Ivalossa. Poliisi sai pojan kiinni ennen kuin hän ehti edes saada autoa käyntiin.
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi sodanaikainen ammus
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi toisen maailmansodan aikainen ammus omakotitalon takapihalta. Löytäjä Antti Musikka kaivoi ammuksen kaivinkoneella entisestä perunapellosta. Musikka kiittelee onneaan, sillä vanhat ammukset voivat olla räjähdysherkkiä.
Tulva hellittää Lapissa edelleen
Ounasjoella veden korkeus ja virtaamat laskevat Kittilän kirkonkylällä. Kemijoen vesi jäi Rovaniemellä puoli metriä vuoden 1993 suurtulvasta.
