Vaaliori: Haavistosta presidentti - katso video
YLE Satakunnan nimikkohevonen Säikän Onni Luvialta on jälleen laittanut oman turpansa vaalisoppaan. Porkkanatestillä Onni ennusti presidentinvaalin voittajaksi Pekka Haaviston. Kummankin ehdokkaan päällä oli kaksi porkkanaa. Onni söi ensimmäiseksi molemmat porkkanat Haaviston kuvan päältä. Niinistön kuvan päälle Onni kuoputti testin lopuksi lunta.
Viime vuoden keväällä Onni ennusti porkkanatestillä tulevaksi pääministeriksi Timo Soinin. Perussuomalaiset kahmivat kevään eduskuntavaaleissa kyllä suuren äänipotin, mutta pääministeriksi nousi kokoomuksen Jyrki Katainen.
Nyt Onni sai eteensä Sauli Niinistön ja Pekka Haaviston kuvat, joiden päällä oli kaksi porkkanaa. Pelin henki oli se, että voittaja on ehdokas, jonka kuvan päältä Onni syö ensimmäiseksi molemmat porkkanat.
Niinistön voitto jää porkkanan päähän
Onnin omistaja Hanna Tuominen vakuuttaa, ettei ole yrittänyt vaikuttaa Onnin kantaan.
- Olen itse äänestänyt ennakkoon, mutta Onnin mielipiteisiin en ole yrittänyt vaikuttaa. En osaa sanoa, miten Onnin radiosta kuulemat vaalikeskustelut ovat vaikuttaneet. Joka tapauksessa Onnin ennustajakunto on erinomainen.
Porkkanatestissä käy lopulta niin, että Onni syö ensiksi yhden porkkanan Niinistön ja heti perään yhden porkkanan Haaviston kuvan päältä. Hetken kuluttua Onni napsii toisenkin herkun Haaviston päältä, mutta Niinistön kuvan vierelle pyörähtänyt porkkana jää syömättä. Testin lopuksi Onni kuoputtaa lunta Niinistön kuvan päälle.
Sunnuntaina selviää, miten Onnin ennustus tällä kertaa piti paikkansa.
Tuoreimmat aiheesta: Satakunta
Krista Kiurusta SDP:n ensimmäinen varapuheenjohtaja
Porilaisministeri Krista Kiuru nousi odotetusti SDP:n puheenjohtajistoon. Kiuru valittiin ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi Helsinkiin kokoontuneessa puoluekokouksessa perjantaina iltapäivällä.
Törkeästä ryöstöstä epäilty vangittiin
Porin kuudennessa kaupupunginosassa tehtiin viime tiistaina törkeä ryöstö, jossa ryöstön uhri sai vaikeita vammoja. Poliisi on vanginnut teosta epäiltynä porilaismiehen.
Kankaanpään taideväki: Älkää ajako museota alas!
Kankaanpäässä yritetään tasapainottaa kaupungin kehnoa taloustilannetta. Kankaanpään kaupunginmuseolle säästösuunnitelmien toteutuminen merkitsisi melkoista kuoliniskua.
Osa Porin palvelulinjoista maksuttomia kesäkuussa
Ilmaiskampanjan aikana seurataan matkustajamäärien kehittymistä ja niiden perusteella kaupunki päättää palvelulinjojen jatkosta. Kuljettajalle voi myös jättää palautetta palvelulinjasta.
Kuntaremontti: Rauman kaupunginjohtaja kutsuttiin apuun
Arno Miettinen ryhtyy valtionosuusuudistuksen selvitysmieheksi kuntaministerin pyynnöstä. Miettisen mukaan nykyinen järjestelmä on niin sekava, etteivät kunnat pysty arvioimaan valtionosuuksien vaikutusta talouteensa.
Porin teatterilla ennätyskausi
Porin teatterin esityksissä kävi ennätysmäärä väkeä. Yhteensä yleisöä oli 59 049 katsojaa.
Kankaanpään juhlavaltuusto ulkona
Valtuuston 100-vuotiskokous pidetään Kankaanpään kauppatorilla. Kokouksessa käsitellään mm. tilinpäätöstä.
Ulvilassa tulossa tiukka kaupunginjohtajaäänestys
Valtuustossa istuvat puolueet eivät ole tehneet kaupunginjohtajavaalista ryhmäpäätöksiä, vaan valtuutetut saavat vapaat kädet. Valinnan odotetaan menevän toiselle kierrokselle.
Rauman seudulla asuntomurtosarja
Poliisin tietoon on tullut jo viisi vastaavantyyppistä rikosta. Päivällä tehdyissä murroissa on viety muun muassa koruja ja rahaa. Poliisi kaipaa yleisövinkkejä.
Ruosniemessä uhkaava tulipalo
Palokunta sai Ylikyläntiellä syttyneen omakotitalon ulkoseinän sammutettua eivätkä vahingot kasvaneet suuriksi.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.