Vaalirahakohu horjuttaa keskustaväen uskoa puolueen johtoon
Keskustan ympärillä vellova vaalirahakohu herättää keskustelua puolueen jäsenkunnassa. Keskustan kenttäväen parissa toivotaan, että pöytä saataisiin puhtaaksi mahdollisimman nopeasti.
Nova Kiinteistökehityksen toimitusjohtaja Arto Merisalo kielsi maanantaina tiukasti keskustan vaalirahoitukseen liittyvät lehmänkaupat, mutta puolueen ympärillä jatkuva vaalirahakohu ei ota laantuakseen. Keskustan sisällä jatkuva kielteinen julkisuus aiheuttaa jo hämmennystä.
- Varmasti vähän hämmentyneitä ollaan, mutta minulla on se käsitys kuitenkin, että eihän keskustassa ole tapahtunut sen kummempaa kuin muissakaan puolueissa, sanoo keskustan puoluehallituksen työvaliokunnan jäsen Raili Myllylä.
Hallituskumppani vihreiden puheenjohtaja Anni Sinnemäki arvioi maanantaina, että hallituksen toimintakyky on uhattuna, jos kielteiset vaalirahapaljastukset jatkuvat. Tipoittain tihkuville paljastuksille toivovat loppua myös keskustalaiset.
- Toivon, että nyt alkaa olla se deadline tässä, että asiat on tuotu julkisuuteen, mitä on tuotavissa, arvioi puoluehallituksen työvaliokunnassa istuva Raija Moilanen.
Moilasen mukaan kenttäväki arvioi nyt johtajiensa toimia tarkalla silmällä. Hänen mukaansa kenttä keskustelee parasta aikaa myös henkilövaihdoksista, ja siitä ketkä olisivat hyviä johtamaan puoluetta.
Itä-Savon piirijohtajan Matti-Pekka Parkkisen mukaan kohu vaikuttaa jo Matti Vanhasen uskottavuuteen
- On ihan selvä, että negatiivinen julkisuus aina vaikuttaa kielteisesti puheenjohtajan asemaan, koska se vie uskottavuutta puolueen toiminnalta ja henkilöltä itseltään, arvioi Parkkinen.
Itä-Savossa keskustaväki onkin nyt odottavalla mielellä
- Vuosi sitten tavallaan kaiken piti tulla esille, niin minkä takia ne eivät kaikki tulleet? Se on tietysti yksi kysymys, että pöytä piti silloin puhdistaa. Odotellaan vähän, että saisi asioihin vähän vastauksia, Parkkinen jatkaa.
Tuoreimmat aiheesta: Talous
Uusi demokratia ohitti Syrizan kannatusmittauksissa
Viiden kannatusmittauksen mukaan säästöpakettia tukevan Uuden demokratian kannatus on 25,6 - 27,7 prosenttia ja säästöohjelmaa vastustavan Syrizan 20,1 - 26,0 prosenttia.
Espanjan ongelmapankki tarvitsee yli tuplaten enemmän valtiontukea
Bankian yhä pahenevat ongelmat antavat ikävän signaalin Espanjan pankkien tilasta. Pankki oikaisi myös viime vuoden tulostietojaan: reilun 300 miljoonan euron voiton sijasta Bankia tekikin kolme miljardia euroa tappiota.
UPM löysi saksalaisostajan Albbruckin paperitehtaalle
UPM sulki kannattamattoman Albbruckin paperitehtaan tammikuussa. Nyt tehtaalle on löytynyt ostaja Saksasta.
EU vie Argentiinan WTO:n tutkittavaksi
EU:n mukaan Argentiinan tuontilisenssijärjestelmä on kansainvälisen kaupan sääntöjen vastainen ja haittaa EU:n vientiä. EU:n lisäksi 19 muuta maata on huolestunut rajoituksista.
Finnairin ja SLSY:n neuvonpito venyy ensi viikkoon
Finnairin sekä lentoemäntien ja stuerttien neuvottelut ovat tältä viikolta päättyneet tuloksettomina. Ensi viikolla yritetään taas sopia työntekijöiden siirrosta uuteen yhteisyritykseen.
Sunny Car Center maksaa yli 8 miljoonaa Kirstulan maasta
Hämeenlinna myy maa-alueen suunnitellulle autokauppakeskukselle miljoonakaupalla. Maakauppa kertoo toteuttajien uskosta suurhankkeen onnistumiseen. Keskus valmistuu aikataulussa, vakuuttaa toimitusjohtaja.
Malmikaivostoiminta polkaistiin Polvijärvellä ja Kaavilla
Australialaisyhtiö louhii Polvijärvellä maa-ainesta, josta rikastetaan Kaavilla kuparia, kultaa ja sinkkiä. Elinkeinoministeri sanoo korostavansa kaivosyhtiölle Suomen ympäristövaatimustasoa.
Johtajan keskipalkka lähes 10 miljoonaa dollaria Yhdysvalloissa
AP:n selvityksen mukaan keskimääräinen amerikkalainen toimitusjohtaja ansaitsi 9,6 miljoonaa dollaria eli 7,6 miljoonaa euroa viime vuonna. Uusi laki antaa osakkeenomistajan torpata palkankorotukset.
Väitös: Sijoittaminen nostaa itsetuntoa
Sijoittaja ei hae ainoastaan korkeinta mahdollista rahallista tuottoa. Voitoiksi lasketaan myös hauska ajanviete ja itsetunnon kohoaminen onnistuneiden sijoitusten myötä, todetaan tuoreessa väitöksessä.
Finanssialan fuusiossa syntyi LähiTapiola
Uusi yhtiö kertoi nimensä perjantaina. Lähivakuutuksen ja Tapiolan yhdistymisessä syntyy 4 000 työntekijän finanssikonserni.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.