Perämeri |

Vain suurkunnan nimi jäi sopimatta

Meri-Lapin kuntien yhdistymissopimus saadaan valmiiksi maanantaihin mennessä. Ohjausryhmä käsitteli luonnosta torstaina ja pääsi yksimielisyyteen kaikesta muusta paitsi mahdollisesti perustettavan uuden kunnan nimestä.

Kuva: YLE / Kati Siponmaa

Jos Meri-Lapin viisi kuntaa yhdistyvät, niin Tornioon sijoitettaisiin teknisen ja maankäytön sekä sivistystoimen johto ja Kemiin sosiaali- ja terveystoimen johto.

Tervola vastaisi maaseutupalveluista ja Simo ympäristöasioista. Keminmaahan tulisi puolestaan uuden kunnan keskushallinto.

Kuntajakoselvittäjä Timo A. Säkkisen mukaan Kemin vaakuna tuntuu kelpaavan suurimmalle osalle, mutta nimestä ohjausryhmässä ei päästy sopimukseen.

Uuden kunnan palvelutuotannon kannalta nimellä ei ole mitään merkitystä, sanoo Säkkinen. Hän tekee oman ehdotuksensa uuden kunnan nimestä maanantaihin mennessä.

Lähteet:
YLE Perämeri

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Perämeri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä