Väkivallan varjo on pitkä
Väkivalta Suomessa ei ole vähentynyt. Useat tilastot sylkevät karua totuutta, Suomi on edelleen läntisessä maailmassa erittäin väkivaltainen maa.
Väkivaltaa pitää tarkastella sukupuolesta riippumattomana ongelmana. Väkivallan kierre pitää saada katkaistua ja niin uhri kuin tekijäkin tarvitsevat hoitoa. Väkivalta ei yleensä ole valinta, vaan sisäinen umpikuja, josta löytyy usein ahdinko, kaaos ja suuria menetyksiä.
Väkivalta voi olla viimeinen keino hallita elämää, keino estää henkilöä itseään hajoamasta. Oulun ensi- ja turvakodin avokeskuksen työntekijä Riitta Hannus kertoo, että huono tilanne näkyy käytännön työssä.
- Asiakkaita riittää, valitettavasti ja onneksi. Valitettavasti tietenkin sen takia, että tätä ongelmaa on. Onneksi sen takia, että ihmiset hakevat siihen apua. Kyllähän siihen pitäisi meidän yhteiskunnassa kuitenkin resursoida enemmän, nimenomaan hoitamiseen, katkaisemiseen ja ennaltaehkäisevään työhön. Neuvoloiden satsaus tähän työhön olisi hyvin keskeinen, Hannus pohtii.
Väkivaltaisten ja väkivallasta kärsivien tulee hakeutua apuun. Aina parempi mitä aiemmin hälytyskellot soivat. On ehdottoman tärkeää, että asian kanssa ei jää yksin. Apua on saatavilla ja väkivallan kierre saadaan katkaistua.
- Asiasta kannattaa lähteä puhumaan. Jos asia on ihan vaiettu, niin voi miettiä kuka on sellainen ihminen, ehkä lähipiirissä, joka tuntuu luotettavalta. On myös lukuisia erilaisia tukipuhelimia, jonne voi lähteä puhumaan matalalla kynnyksellä. Jos epäilee, että onko tilanne oikein, niin voi kysyä ammattilaisen mielipidettä.
Naisten väkivaltaisuus
Miesten aiheuttama väkivalta on yleisempää kuin naisten. Vielä muutama vuosi sitten naisten aiheuttama väkivalta oli aiheena tabu. Tänä päivänä aiheesta jo keskustellaan, joskin tutkimusten mukaan keskustelu on erilaista kuin miesten kohdalla. Naisten väkivaltaisuutta selitetään perusteellisemmin, esimerkiksi omilla traumakokemuksilla. Naisten aiheuttaman väkivallan kohdalla aiheessa on kuitenkin vielä alueita, jolloin puheissa ollaan varovaisia.
- Erityisesti silloin kun on kyseessä tällainen lapsiin kohdistuva väkivalta, niin tällainen äitimyytti saattaa estää väkivallasta puhumisen, Riitta Hannus muotoilee.
Vaikka väkivalta ei kohdistuisi suoraan perheen pienimpiin, niin läheisväkivallalla on seuraamuksia lapsiin.
- Aina väkivallan todistaminen on lapselle vaurioittavaa, se altistaa myös sille, että väkivalta siirtyy sukupolvelta toiselle. Hannus painottaa.
Silloin kun lapsen kiintymyssuhde on vahva väkivaltaiseen ihmiseen, niin lapsen hoidon ja kaltoin kohtelun vuorottelu, saattaa aiheuttaa vakavat ja seuraukset.
- Siinähän vanhemmat ovat ihan tasavertaisia. Joidenkin tutkimusten mukaan äidit ovat jopa väkivaltaisempia lapsia kohtaan kuin isät. Siinä ei tekotavoillakaan ole niin suurta eroa, Hannus kertoo.
Tuoreimmat aiheesta: Oulu
Yksi kuoli rivitalopalossa Siikajoella
Tulipalon syttymissyytä ei vielä tiedetä.
Ympäristöministeriö tiukentaa virkavapauksiaan
Ministeriö ei aio jatkossa puoltaa esimerkiksi kaivosyhtiöihin töihin haluavien virkamiesten virkavapauksia. Kansliapäällikkö Hannele Pokan mukaan linjaus tehtiin, koska liikehdintä koettelee kansalaisten luottamusta.
Kannabiskauppa rehottaa Raahessa
Kannabiksen kasvatus on rajussa nousussa Raahen seudulla. Poliisi on tutkinut alkuvuoden aikana lähes yhtä paljon huumausainerikoksia kuin viime vuonna yhteensä.
Varkausvyyhti käräjille - taustalla kymmeniä omaisuusrikoksia
Kaksi miestä on vastaamassa käräjillä syytteisiin useista rikoksista. Miesten kontolla on muun muassa Paavolan kirkkohopeiden varastaminen. Juttukokonaisuutta puidaan Ylivieska-Raahen käräjäoikeudessa useita päiviä.
Kulttuurimatkailu kaipaa lisää näkyvyyttä
Kulttuurin matkailullinen tuotteistaminen ei kiinnosta pohjoispohjalaisia yrittäjiä. Esimerkiksi Kainuussa ja Lapissa ollaan asiassa paljon aktiivisempia.
Oululaislasten lounaat liian suolaisia
Keittiöiden on syytä kiinnittää huomiota lapsille tarjoiltavien ruokien suolapitoisuuksiin. Valtaosassa Oulun kouluja ja päiväkoteja tarjotaan liian suolaisia lounaita.
Porkkanarahat johtivat järkiavioliittoon
Uusi 26 000 asukkaan Raahe aloittaa toimintansa vuoden 2013 alussa, kun Vihanti ja Raahe lyövät hynttyyt yhteen. Vihanti toivoo liitoksesta leveämpiä hartioita talouden hoitoonsa, Raahe iloitsee juna-asemasta.
Lyhyessä kesässä on kiire kukkia
Kasvien kukkimisessa on oma järjestys, jonka määrittelee esimerkiksi valon, veden tai lämmön määrä. Kylmistä öistä kasvit selviävät pakkasnesteellä tai karvapeitteellä.
Pihakaluston saa harvoin heti kotiin
Kalustemyymälät ovat yhä riippuvaisempia keskusvarastoista. Suosituimpia polyrottinkiryhmiä voi joutua odottamaan jopa viikkoja.
Vihanti ja Raahe sopivat yhdistymisestä
Vaikean taloustilanteen keskellä kamppaileva Vihanti on etsinyt vimmatusti kumppania. Yhdistyminen vaatii vielä valtioneuvoston hyväksynnän.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.