Politiikka |

Vakuusneuvotteluissa ratkaisun hetket

Suomen vaatimista Espanja-lainan vakuuksista on sovittava pian, jotta eduskunta pystyisi käsittelemään ratkaisua ennen perjantain euromaiden kokousta. Eduskunnan hälyttämisestä koolle on määrä tehdä lopullinen ratkaisu heti alkuviikosta.

Suomen ja Espanjan vakuusneuvotteluissa odotetaan ratkaisua alkuviikon aikana. Mahdollisen sovun syntymisestä riippuu, kutsutaanko eduskunta loppuviikosta koolle kesken kesälomansa.

Hallitus on valmistautunut antamaan eduskunnalle keskiviikkona ylimääräisen valtioneuvoston tiedonannon Espanjan pankeille myönnettävästä lainasta. Eduskunta on varautunut käsittelemään tiedonantoa torstaina ja järjestämään mahdolliset äänestykset perjantaina.

Euromaiden on määrä hyväksyä Espanjan lainaohjelma lopullisesti euroryhmän kokouksessa myöhemmin perjantaina.

Suomessa hallitus on linjannut, että Suomi osallistuu Espanjan lainaohjelmaan vain silloin, jos sen takausosuudelle saadaan vakuudet. Vastaava vakuusjärjestely solmittiin myös viime vuonna Kreikalle myönnetyn lainan yhteydessä.

Tuoreimmat aiheesta: Politiikka

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä