Ulkomaat |

Valasaktivistien vene upposi Eteläisellä jäämerellä

Japanilaisen valaanpyyntialuksen kanssa törmännyt eläinaktivistien vene on uponnut Eteläisellä jäämerellä. Venettä oltiin hinaamassa satamaan Etelämantereelle, kun hinausköysi katkesi ja vedestä täyttynyt vene upposi.

Sea Shepherd-järjestön Ady Gil-vene ja valaanpyyntialus Shonan Maru.
Valaanpyyntialus Shonan Maru (oik.) ja Sea Shepherd -järjestön Ady Gil -vene törmäsivät Australian ja Etelämantereen välisellä merialueella keskiviikkona. Kuva: Sea Shepherd Conservation Societ

Luonnonsuojelujärjestö Sea Shepherd väittää japanilaisaluksen törmänneen tahallaan järjestön veneeseen. Keskiviikkona sattunut törmäys on nostattanut jälleen kiivaan riidan japanilaisten valaanpyytäjien ja suojelijoiden kesken.

Australian viranomaiset aloittavat tutkimukset välikohtauksesta. Tutkimusten aloittamisesta kertoi Australian varapääministeri Julia Gillard. Ennen Australiaa Uusi-Seelanti ehti ilmoittaa, että se aloittaa omat tutkimuksensa onnettomuudesta. Eläinsuojelujärjestö Sea Shepherdin Ady Gil -vene oli rekisteröity Uuteen-Seelantiin.

Gillard sanoi, että törmäyksen jälkeen tunteet ovat pinnassa. Hän toivoi osapuolilta malttia, kun asiaa selvitetään. Eläintensuojelujärjestö sanoo, että japanilainen valaanpyyntialus törmäsi tarkoituksella järjestön veneeseen; japanilaiset sanovat, että Shonan Maru -alus oli varoittanut Ady Gillin miehistöä eikä alus pystynyt välttämään törmäystä.

Gillardin mukaan onnettomuus näyttää tapahtuneet Etelämantereen merialueella. Alue ei ole varsinaisesti Australian aluevesiä. Australialla on kuitenkin velvollisuus huolehtia alueen etsintä- ja pelastusoperaatioista.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä