Luonto |

Valasparvi ajautui rantaan Uudessa-Seelannissa

Pallopäävalaiden parvi ajautui rantaan perjantain vastaisena yönä Uuden-Seelannin pohjoisella autiorannalla lähellä Kaitaian kaupunkia. Vapaaehtoiset onnistuivat pelastamaan 15 valasta, mutta peräti 58 kuoli rannalle.

Koulutetun pelastusryhmän mukaan eloon jääneet pallopäävalaat ovat hyvin heikossa kunnossa. Rankkasade sekä auttoi että haittasi pelastustöitä. Sää suojasi valaita nopealta kuivumiselta, mutta hankaloitti pelastajien yrityksiä auttaa 1 500 kilon painoiset nisäkkään takaisin mereen.

Tutkijat eivät ole pystyneet selittämään, miksi kokonaiset valasparvet ajautuvat toisinaan rantaan. Ilmiö on melko yleinen Uudessa-Seelannissa, jonka ohitse valaiden vuotuinen vaellusreitti kulkee sekä mennessä että tullessa. Viime joulukuussa yli sata valasta kuoli eteläisen pääsaarella.





Lähteet:
AP, AFP

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Luonto

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä