Keski-Suomi |

Valatilaisuus kansoittaa Pioneerirykmentin

Yli 400 alokasta vannoo sotilasvalan Keuruun Pioneerirykmentissä aamupäivällä. Kyseessä on tammikuussa varusmiespalveluksensa aloittaneiden alokkaiden valatilaisuus.

Varusmiehet kantavat varustelaatikoita Pioneerirykmentin pihalla Keuruulla.
Kuva: YLE Keski-Suomi / Mika Rinne

Pioneerirykmentin esikuntapäällikkö, everstiluutnantti Jyrki Niukkanen kertoo, että varuskunnassa on tänään tungosta.

- Sotilasvala ja -vakuutustilaisuuteen on ilmoittautunut noin 1400 varusmiesten omaista, joten kasarmialaueella riittää vilinää tänään, Niukkanen sanoo.

Sotilasvala on lakisääteinen lupaus, joka vannotaan alokas- eli peruskoulutuskauden päättyessä. Varusmies voi antaa vaihtoehtoisesti myös sotilasvakuutuksen.

Valatilaisuus järjestetään varuskunnassa tai jossain lähiympäristön kunnassa. Valan vannomisen jälkeen varusmiehet nimitetään alimpaan sotilasarvoon, jonka yleisnimitys on sotamies.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Keski-Suomi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä