Lahti |

Valetutkintojen sarjaan löytyi uusi nimike

Valetutkintojen määrä kasvaa. Lahdessa on tavattu valetradenomi, joka ehti toimia työssään kolme vuotta. Hän sai potkut viime syyskuussa. Lahti ja kaupunginsairaala saivat kuuluisuutta jokin aika sitten Suomen tunnetuimman valelääkärin puuhien takia.

Tähän mennessä valetutkintoja on tavattu lääkärien lisäksi hoitajilta ja farmaseuteilta. Päijät-Hämeen koulutuskonsernista on löytynyt valetradenomi.

Lahtelaisnainen oli kopioinut internetistä Tampereen ammattikorkeakoulun tradenomin tutkintotodistuksen mallin ja muuttanut asiakirjan omiin nimiinsä ja esittänyt sen työnantajalle, vaikka ei ollut suorittanut tutkintoa.

Valetradenomi ehti olla kolme vuotta koulutuskonsernin tehtävissä. Lisäksi syytetty oli väärentänyt kuusi työtodistusta.

Päijät-Hämeen käräjäoikeus tuomitsi naisen viiden kuukauden ehdolliseen vankeuteen petoksesta ja väärennyksestä. Syytteen mukaan valetradenomi oli aiheuttanut perusteettomilla palkan kokemuslisillä noin 7 800 euron taloudellisen vahingon koulutuskonsernille.

Tapaus käsiteltiin kirjallisessa menettelyssä. Tuomio on lainvoimainen.

Lähteet:
YLE Lahti

Tuoreimmat aiheesta: Lahti

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä