Perämeri |

Valtaosa vanhemmista rokottaa lapsensa sikainfluenssaa vastaan

Valtaosa vanhemmista aikoo rokottaa lapsensa sikainfluenssaa vastaan Meri-Lapissa. Koulujen terveydenhoitajat kertovat, että lupapapereiden läpikäynti on vielä kesken, mutta kieltäytymisiä on tullut jonkin verran.

Lasten ja peruskoululaisten vanhemmilta on kysytty lupaa lasten rokottamiseen sikainfluenssan varalta. Kuva: YLE / Risto Koskinen

Esimerkiksi Keminmaan seitsemäsluokkalaisten vanhemmista noin viidennes on kieltänyt lapsensa rokottamisen.

Terveydenhoitaja Eila Kursulan mukaan osa vanhemmista on huolissaan rokotteen mahdollisista haittavaikutuksista. Kursula kertoo, että moni vanhempi on kuitenkin perunut rokotuskiellon jälkikäteen.

Lasten ja peruskoululaisten vanhemmilta on kysytty lupaa lasten rokottamiseen sikainfluenssan varalta. Terveiden koululaisten rokottaminen on määrä aloittaa viimeistään marraskuun viimeisellä viikolla.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen suosituksen mukaan lupaa ei tarvitse pyytää 16-18 -vuotiaiden nuorten vanhemmilta.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Perämeri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä