Kotimaa |

Valtio ei enää korvaa hirvikolarituhoja

Valtio ei enää joulukuun alusta alkaen korvaa hirvien ja suurpetojen aiheuttamien kolarien vaurioita. Syynä on se, että ajoneuvoille on saatavissa edullisia vakuutuksia myös näiden kolarien varalta. Hirvikolarien henkilövahingot korvataan aina pakollisen liikennevakuutuksen turvin.

Hirviä valtatie 15:sta laidassa
Kuva: YLE / Raine Martikainen

Suurpetojen aiheuttamien vahinkojen korvaaminen uusiutui joulukuun alussa muutenkin. Jatkossa suurpedon tappamista poroista maksetaan aiempaa pienempi korvaus. Aikaisemmin suurpedon tappamasta aikuisesta porosta tai siitosvasasta maksettiin kaksinkertainen korvaus sen käyvästä arvosta. Jatkossa korvaus on puolitoistakertainen.

Paliskunnalle voidaan kuitenkin maksaa korotettua korvausta, jos suurpedot ovat aiheuttaneet sen alueella poikkeuksellisen suuria vahinkoja.

Riistaeläinten aiheuttamien viljelys-, metsä- ja irtaimistovahinkojen korvauksissa on nyt luovuttu 250 euron omavastuusta. Tästä eteenpäin vahingot korvataan ilman euromääräistä rajoitusta, jos korvauksen hakijalle aiheutuu kalenterivuoden aikana vahinkoja yli 170 euron arvosta.

Lähteet:
YLE Uutiset

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa

Juuri nyt

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä