Tampere |

Vanhaa korjaamalla vaikea säästää energiaa

Nykyisen rakennuskannan korjaaminen on uustuotantoa tehottomampi ja hitaampi tapa saada aikaan energiansäästöä. Tampereen teknillisen yliopiston tutkimuksen mukaan rakennustekniset energiansäästötoimet kannattavat pääsääntöisesti vain silloin, kun rakennuksessa on muutakin merkittävää korjaustarvetta.

Kerrostalon julkisivuremontti
Kuva: YLE / Antti Eintola

Eniten epävarmuutta liittyy vanhassa rakennuskannassa ilmanvaihdon lämmöntalteenottoon.

Se edellyttää uusia ilmanvaihtokanavia, joiden sijoittaminen on usein hankalaa ja kustannukset voivat muodostua korkeiksi.

Yläpohjien lisäeristäminen ja ikkunoiden uusiminen sekä parantaminen ovat helpompia toteuttaa.

Niiden osalta voidaan energiansäästötoimenpiteitä jonkin verran lisätä.

Tutkimus julkaistiin perjantaina Asta Rakentaja -messuilla. Se toteutettiin Tampereen teknillisen yliopiston rakennustekniikan laitoksessa.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Tampere

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä