Ulkomaat |

Vanhanen moitti Kööpenhaminan lopputulosta

Pääministeri Matti Vanhasen mielestä Kööpenhaminan ilmastokokouksessa saavutettu tulos ei ole tyydyttävä. Vanhanen ei usko, että Kööpenhaminan ilmastokokouksessa saavutetulla lopputuloksella kyetään hillitsemään ilmastomuutosta siten, että lämpötilan nousu maapallolla jäisi vain kahteen asteeseen.

Matti Vanhanen toimittajien haastateltavana Helsinki-Vantaan lentoasemalla hänen saavuttuaan YK:n ilmastokokouksesta Kööpenhaminasta.
Kuva: YLE

Vanhanen sanoi YLE Uutisille, että pääsyynä epäonnistumiseen hän pitää sitä, etteivät muut kuin EU-maat olleet valmiita sitoutumaan päästöleikkauksiin velvoittavaan sopimukseen.

Ilmastoneuvottelut kuitenkin jatkuvat ja seuraava askel on tammikuussa, kun neuvotteluihin osallistuneet valtiot ilmoitavat päästövähennystavoitteensa, hän sanoo.

Vanhanen arvoi tähän mennessä saaatujen tietojen pohjalta, että EU ei nosta päästövähennystavoitettaan nykyisestä 20 prosentista 30:een prosenttiin. Vanhansen mukaan syy on juuri se, että muutkaan maat eivät ole esittäneet tarpeeksi suuria tavoitteita.

Suomen tavoitteet eivät pienene

Vanhasen mukaan Suomen pitää ilmastopolitiikassaan toteuttaa vähintään 20 prosentin päästövähennysten tavoite.

- Tämä ei missään tapauksessa vähennä tavoitteita ja velvoitteita. Suomenkin on syytä katsoa, miten voisimme vähentää päästöjä vähän nopeammassakin tahdissa.

Vanhanen sanoo, että aikaa myöten tavoitteena ovat 80 prosentinpäästövähennykset eli siirtyä lähes hiilivapaaseen yhteiskuntaan.

Pettymyksistä huolimatta Vanhanen arvioi, että Kööpenhaminassa saavutettu valtiomiesten poliittinen päätös raivasi tietä tuleville virkamiestason neuvotteluille. Hän ei kuitenkaan usko, että tulevaisuudessa päästäisiin helposti kansainväliseen, oikeudellisesti sitovaan ilmastosopimukseen.

Lähteet:
YLE Uutiset

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä