Vanhanen odottaa kaikkien EU-maiden sitoutuvan pelastuspakettiin
Hallituksen keskeiset ministerit linjasivat sunnuntaina aamupäivällä Kesärannassa Suomen kannat Brysselissä pidettävään hätäkokoukseen. Linjausten sisältöä ei kuitenkaan vielä paljastettu, koska EU:n komissiokaan ei ole vielä julkistanut ehdotustaan Euroopan vakauttamisjärjestelmästä.
Kesärannassa kokoontunut ministerivaliokunta takasi neuvotteluvaltuudet Brysseliin matkustaneelle valtiovarainministeri Jyrki Kataiselle (kok.). Yleensä myös eduskunnan suurta valiokuntaa kuullaan ennen isoja EU-kokouksia, nyt hätäkokouksen kiireisen aikataulun takia eduskunnan taustatuki on taattu puhelinsoitoilla.
Pääministeri Matti Vanhasen (kesk.) mukaan Suomi on varautunut useisiin vaihtoehtoihin, joita komission laatimassa pelastuspaketissa saattaa olla.
- Olemme alustavat kannat ottaneet, mutta sisältöihin emme kuitenkaan vielä julkisesti puutu.
Kataisen mukaan Suomi on valmis useisiin tukitoimiin, kunhan suomalaisten taakka ei kasva kohtuuttomaksi. Vasta illalla selviää, onko Suomi valmis esimerkiksi antamaan lainatakuita mahdolliseen unionin yhteiseen lainaan.
- Emme tule lähtemään Kreikan kaltaisiin operaatioihin, muuten illan keskustelun sisältöä en voi vielä kommentoida, Katainen sanoi ennen Brysseliin lähtöään.
Uhkaava pankkikriisi halutaan ehkäistä
Katainen toisti, että uhkana on vakava pankkikriisi, ellei ratkaisuja saada tehtyä.
- Pankkikriisi johtaisi aitoon taloudelliseen taantumaan ja suureen työttömyyteen Suomessakin, hän sanoi.
Pääministeri Vanhanen korostaa Suomen lähtevän siitä, että kaikki EU-maat sitoutuvat nyt tehtäviin päätöksiin. Eli euron ulkopuolellakaan olevat jäsenmaat eivät välty vastuusta.
EU:n valtiovarainministereiden kokous alkaa Brysselissä kello 16 Suomen aikaa. Kokouksessa on määrä sopia vakauttamisjärjestelmästä. Komission kokous on kaksi tuntia aikaisemmin.
Euroopan pörssit putosivat viikon mittaan
Pahiten velkaantuneiden euro-maiden velkakirjojen hinta on romahtanut ja luottovakuutusten hinta on noussut. Myös osakkeiden hinnat halpenivat viikon aikana rajusti ja euro heikentyi.
Eurooppalaisten osakkeiden hintojen kehitystä kuvaava Stoxx Europe 600 -indeksi laski viikon aikana 8,8 prosenttia. Se on suurin viikkopudotus sitten marraskuun 2008. Tuolloin maailman pörsseissä reagoitiin amerikkalaisen investointipankki Lehman Brothersin konkurssiin.
Kriisi painoi viime viikolla osakkeiden hintoja myös New Yorkin pörssissä.
Valtiovarainministeriön arvion mukaan markkinoilla on nähtävissä samoja luottamuskriisin merkkejä kuin Yhdysvalloissa vuonna 2008. Tuolloin pankit alkoivat epäillä toinen toisiaan, koska niillä ei ollut varmuutta, miten suuria määriä niillä oli roskalainoja.
Tuoreimmat aiheesta: Talous
Uusi demokratia ohitti Syrizan kannatusmittauksissa
Viiden kannatusmittauksen mukaan säästöpakettia tukevan Uuden demokratian kannatus on 25,6 - 27,7 prosenttia ja säästöohjelmaa vastustavan Syrizan 20,1 - 26,0 prosenttia.
Espanjan ongelmapankki tarvitsee yli tuplaten enemmän valtiontukea
Bankian yhä pahenevat ongelmat antavat ikävän signaalin Espanjan pankkien tilasta. Pankki oikaisi myös viime vuoden tulostietojaan: reilun 300 miljoonan euron voiton sijasta Bankia tekikin kolme miljardia euroa tappiota.
UPM löysi saksalaisostajan Albbruckin paperitehtaalle
UPM sulki kannattamattoman Albbruckin paperitehtaan tammikuussa. Nyt tehtaalle on löytynyt ostaja Saksasta.
EU vie Argentiinan WTO:n tutkittavaksi
EU:n mukaan Argentiinan tuontilisenssijärjestelmä on kansainvälisen kaupan sääntöjen vastainen ja haittaa EU:n vientiä. EU:n lisäksi 19 muuta maata on huolestunut rajoituksista.
Finnairin ja SLSY:n neuvonpito venyy ensi viikkoon
Finnairin sekä lentoemäntien ja stuerttien neuvottelut ovat tältä viikolta päättyneet tuloksettomina. Ensi viikolla yritetään taas sopia työntekijöiden siirrosta uuteen yhteisyritykseen.
Sunny Car Center maksaa yli 8 miljoonaa Kirstulan maasta
Hämeenlinna myy maa-alueen suunnitellulle autokauppakeskukselle miljoonakaupalla. Maakauppa kertoo toteuttajien uskosta suurhankkeen onnistumiseen. Keskus valmistuu aikataulussa, vakuuttaa toimitusjohtaja.
Malmikaivostoiminta polkaistiin Polvijärvellä ja Kaavilla
Australialaisyhtiö louhii Polvijärvellä maa-ainesta, josta rikastetaan Kaavilla kuparia, kultaa ja sinkkiä. Elinkeinoministeri sanoo korostavansa kaivosyhtiölle Suomen ympäristövaatimustasoa.
Johtajan keskipalkka lähes 10 miljoonaa dollaria Yhdysvalloissa
AP:n selvityksen mukaan keskimääräinen amerikkalainen toimitusjohtaja ansaitsi 9,6 miljoonaa dollaria eli 7,6 miljoonaa euroa viime vuonna. Uusi laki antaa osakkeenomistajan torpata palkankorotukset.
Väitös: Sijoittaminen nostaa itsetuntoa
Sijoittaja ei hae ainoastaan korkeinta mahdollista rahallista tuottoa. Voitoiksi lasketaan myös hauska ajanviete ja itsetunnon kohoaminen onnistuneiden sijoitusten myötä, todetaan tuoreessa väitöksessä.
Finanssialan fuusiossa syntyi LähiTapiola
Uusi yhtiö kertoi nimensä perjantaina. Lähivakuutuksen ja Tapiolan yhdistymisessä syntyy 4 000 työntekijän finanssikonserni.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.